0

Yüz Germe

Zamana bağlı olarak yüzde sarkmalar, kırışıklık ve deformasyon görülmesi kaçınılmazdır. Plastik cerrahinin ilgi alanına giren bu konuyla ilgili cerrahi ve cerrahi olmayan çözümler bulunmaktadır. Küçük kırışıklıklar için dolgu injeksiyonu cerrahi olmayan yöntemlere örnek gösterilebilir. Ancak genellikle en etkili sonuçlar (doğru hasta seçimi dahilinde) yüz germe (face-lift) ameliyatları ile elde edilmektedir.

 

 

Hayatı boyunca güneş ışığı, stres, çevresel etkenler, sigara ve alkol kullanımına bağlı olarak insan yüzünde kırışıklıklar, kaşlarda düşme, göz kapaklarında fazlalık ve gözaltı torbaları oluşabilir. Bununla beraber dudak etrafında derin kırışıklıklar, boyun ön kısmında bant görünümü, gıdı bölgesinde sarkma, yanaklarda çökme ve aşağıya doğru sarkma, kulak önünde fazla ciltten kaynaklı potluklar ve kırışıklıklar, alında derin çizgiler gene yaşlanmayla beraber kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Genetik yatkınlığın olduğu durumlarda bu durum beklenen zamandan çok daha önce de görülebilir.

Yüzümüzdeki bu yaşlılık belirtilerinin etkisini ortadan kaldırmak uygun planlanan ve tecrübeli ellerden çıkan ameliyatlarla mümkün olabilmektedir. Orta yaşın üstünde yüz ve boyun derisinde sarkma başlamış, dudak-yanak sınırındaki bölgede oluklarda derinleşme başlayan kişiler bu ameliyat için ideal kişilerdir. Yüz germe ameliyatlarında gerekli görüldüğü durumlarda göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, kırışıklıklar için dolgu enjeksiyonu yapılabilir ve bunlar yüz görünümünü düzeltmeye katkıda bulunur.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe plastik cerrahinin en komplike ameliyatlarından biri olup ortalama 5-7 saat kadar sürmektedir. Genel anestezi altından yapılması hasta ve doktor konforu açısından tercih edilmektedir. Ameliyatta amaçlanan hedef yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen doku sarkmaları ve cilt fazlalığının alınarak yüzün genç görünümüne tekrardan döndürülmesidir. Ameliyat sonrasında en az 1 gece hastanede kalınması gereklidir.

Yüz Germe Ameliyatı sonrası

Ameliyat sonrası birkaç gün süreyle tamponlarla yapılan pansumanlar, (ödemin daha az olması için) genellikle daha sonra sadece özel cilt flasterleriyle yapılır. Göz kapağı bölgesine yapılan girişimler sonrasında oluşanlar daha uzun süre gerektirse de ortalama 2 hafta sonrasında tüm morluklar kaybolmaktadır. 3. gün sonrasında kişi kendi gündelik işlerini rahatça görebilirken aktif iş hayatında dönmek için en 10-14 günlük bir istirahat süresi gerekmektedir.

Ameliyattan Sonra İz kalır mı?

Her ameliyatta olduğu gibi yüz germe ameliyatında da mutlaka iz kalmaktadır ancak bu izler vücudun doğal kıvrımlarına denk getirilir. Kulak arkası ve saçlı deride kaldığından belirgin olmamaktadır.

Ne kadar süre etkisini gösterir?

Bu soruya net cevap vermek mümkün olmamaktır çünkü yüz dinamik bir bölge olup cilt-doku kalitesi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bununla beraber iyi planlanan ve kişinin ihtiyaç duyduğu noktaların tam tespit edilip nokta atışı şeklindeki girişimlerin yapıldığı durumlarda ameliyatın etkisi on yıllar boyunca sürmektedir.

Ameliyatın riskleri nelerdir?

Yüz germe ameliyatlarının en korkulan komplikasyonu fasiyal sinir dediğimiz, yüz kaslarının hareketini sağlayan sinirde geçiçi ya da kalıcı hasarlanmadır. Ancak bu risk ameliyat tekniklerinin gelişmesi sayesinde oldukça düşük oranlarda olmaktadır. Bununla beraber cilt altında kan birikmesi (hematom), infeksiyon, asimetri, kötü iz kalması gibi genellikle her ameliyatta karşılaşılabilecek komplikasyonlar görülebilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir