17

Yanık hasarlarına neden olan birçok etken mevcuttur. En sık yanık etkeni sıcak sıvılardır (sıcak su, çay gibi) ve yanık derecesini etkileyen en önemli faktörse sıvının sıcaklığı ve maruziyet süresidir. Bununla beraber alev yanıkları, parlama yanıkları, temas yanıkları ve elektrik yanıkları da sık karşılaşılan diğer yanık türleridir. Yanık tedavisi ile yanık ameliyatı, yanık hasarlarını ve izlerini onarıp gidermeye olanak tanır.

 

 

Yanığın ciddiyetini belirleyen faktörler arasında yanığın genişliği, derinliği, lokalizasyonu, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve yanık etkeni sayılabilir.

Yanıklar derecelerine göre sınıflandırılırlar.

Birinci derece yanıklar;  Güneş yanığı birinci derece yanıklara örnek olarak verilebilir. Bu yanıklarda epidermis dediğimiz derinin en üst tabakası etkilenmiştir ve oldukça ağrılıdır. Topikal merhemlerle tedavi edilir.

İkinci derece yanıklar; 2. derece yanıklar kendi aralarında yüzeyel ve derin yanıklar olarak sınıflandırılır. Yüzeyel yanıklarda karakteristik olarak içi sıvı dolu kesecikler (bül) oluşur. Bunlar genellikle 3 hafta içinde pigmentasyon oluşturaral iyileşirler ancak skar dokusu gelişimi pek beklenmez. 2. derece derin yanıklarda ise olay derin dermistedir ve genellikle skar dokusu ve kontraktür gelişimi izlenir.

Üçüncü derece yanıklar; Tam kat yanıklardır ve derinin tamamı tutulmuştur. Bu hastalarda rekonstrüktif cerrahinin işi olan deri grefti, fleple onarım gibi operasonlara ihtiyaç duyulabilir.

Hangi Hastaların Hastanede Yatarak Tedavi Edilmesi Gereklidir

– 1o yaşın altında ya da 50 yaşın üstünde toplam vücut alanının (TVA) %10 undan fazla olan 2. ve 3. derece yanığı olanlar

– Yukardaki hasta grubu haricinde  TVA’nın %20 sinden fazla 2.  ve 3. derece yanığı olanlar

Elektrik yanıkları

İnhalasyon yanıkları

Kimyasal yanıklar

Genital bölge yanıkları

– Eşlik eden hastalık ya da travması olan hastalar

Tedavide önemli olan noktalar nelerdir?

Yanık tedavisi uygulamalarında yanık hastalarında ilk ve en önemli basamak hastaya yeterli sıvı ve elektrolit desteğinin sağlanmasıdır. Yatış gerekliliği olan hastalarda yanığın derecesi ve yüzeysel genişliğine bağlı olarak hesaplanacak sıvı miktarı idrar çıkışı ve CVP gibi parametrele göz önüne alınarak hastaya damar yoluyla takviye de bulunulmalıdır.

Yanık hastalarının bağışıklık sistemi baskılanmıştır ve mikroorganizmalara karşı en önemli defans sistemi olan derinin bütünlüğü bozulmuştur. Bunun içindir ki bu hastalarda ciddi ve ölümcül enfeksiyonlar görülebilir. Yanık tedavisi sürecinde yara bakımı ve antibiyotik tedavisi diğer önemli bir alandır.

Yanık tedavisi sonucunda iyileşen yanık hastalarında kontraktür dediğimiz yara iyileşmesine bağlı eklemlerde çekmeler ve fonksiyon kayıpları, skar dokusu oluşumu görülebilir.  Bunların önlenmesi için uygun metodlar; rekonstrüksiyon, atelleme, fizik tedavi, bası giysisi kullanımı, silikon sheet ve skar oluşumunu engellemeye yönelik krem kullanımı oldukça önemlidir.

Yanık Hastalarının Geç Dönem Tedavileri

Yanık hastalarında en sık görülen geç dönem komplikasyonları skar dokusu dediğimiz kötü iz gelişimi ve kontraktür dediğimiz eklem bölgesinde hareketi kısıtlayıcı deri bantlarının oluşumudur. Bunların tedavisinde doku genişletici uygulamaları, kontraktürün açılarak deri grefti ya da fleple onarım alternatifleri kullanılabilir.

Yorumlar ( 17 )

 • Geçmiş olsun,
  Bu sorunuzun cevabı yanığın derecesi ile ilişkili. Çok derin yanıklarda maalesef iz ve hareket kaybı belirgin olurken, yüzeysel yanıklar neredeyse izsiz iyileşmektedir.

 • 9 yıl önce sağ ayağım tamamını yaktım izi var acaba eskisi gibi olur mu

 • Ayağımda sıcak su yanığı var ve yanık altında tarak kemiği kırık nasıl bir tedavi yöntemi gerekli lütfen yardımcı olurmusunuz

 • Hocam 1,5 yalında çocuğumun sol eli yandı yüzük parmağında kontraktür gelişti ilk boğumunda elinin içinde buna erken dönemde nasıl bir tedavi yolu izlennmeli operasyon ne zaman yapılmalı bilgilendirirseniz sevinirim masajla düzeleceğine olan inancım azalıyor 20 gündür masaj yapıyorum ama biraz esnesede eskisi gibi olmuyor kalın bir et bağlamış ilk boğumu ne yapılmalı ameliyat edilir mi bu yaşta çok üzülüyorum

 • Benim arkadaşım var küçükken yüzü yanmış baya bunun düezeltmesi

 • Merhaba.
  Ben Danimarka’da yaşıyorum, burda yanlış tedavi sonrası aldığım ilaçlar yüzünden yüksek dozda kireçlenme yaşadım.
  Ve bu bacaklarımda yanıklar yarattı. Burda izleri kapatabilecekleri söylüyorlar ama ameliyat izleri hala olurmuş.
  Ben güzel bi görüntü istiyorum, bana yardımcı olabilir misiniz?

 • Merhaba
  Ben Mihriban Günay
  3. Derece yüz yanık amelyatlarını ne kadar bir ücrette yapıyorsunuz bilgi alabilirmiyim

 • Beş yıl önce elim yandı ve şimdi leke ve ısı nedeniyle ameliyat olmak istiyorum.
  Ne kadar tüketir? teşekkürler

 • Merhaba benim baldırıma kaynar su döküldü 2.derece yanık oluştu 5 santimlik alan hemen soyuldu alt bölümü 2 saat sonra bül oluştu bunların içindeki sıvıyı DR enjeksiyonla çekti gün aşırı Kapalı pansuman yapılıyor dogru tedavi yapılıyormu

 • Karın vebacaj bölgemde 3.derece yanık var 5 yaşında yandım şimdi 49 yaşındayım ameliyat olanikirmiyim acaba

 • Merhabalar.
  Bir buçuk yaşındayken ayağım yanmış ve deri tahribatım var çok ameliyat ile duzelirmi?

 • Eşim trafik kazasından dolayı sürtme yanığı oldu 2. Ve 3. Derece yanıklar oldu özel hastanede tedavi oldu tedavi yapan doktor deri aldığı yerleri 3. Derece yanık yaptı bu sefer Bozyaka yanık polikligine gittik orada doğru tedavi yaptılar eşimin bacağında acılar çok var ayakta duramıyor ve iz çok var bunun için yardımcı olabilirmisiniz

 • Merhaba, popo bolgemden genital sigil tedavisi oldum. 3-4 yil once olusan birsey yok. Gayet iyiyim. Ama Popom yanik icinde ve takinti yaptim artik. Bu yanik izlerini yok etmek mumkun mu?

 • Benim elim 5yaşındayken yandı şimdi diğer elim le çok farklı bir gurun var venedik ellerimi n herkes gibi aynı olmasını istiyorum bana bilgi verin nereye gidebilirim çok fazla pahlimi öğrenmek istiyorum

 • Benim elim 5yaşındayken yandı şimdi diğer elim le çok farklı bir gurun var venedik ellerimi n herkes gibi aynı olmasını istiyorum bana bilgi verin nereye gidebilirim çok fazla pahlimi öğrenmek istiyorum

 • Slm ben burun estetiği hakkında size danışmak istiyordum rica etsem bana yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekür ederim.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right