16

Yağ Aldırma

Yağ Aldırma / Liposuction (liposakşın) ince kanüller yardımıyla yağların vakumlanması ve vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. Toplumda yaygın olarak bilinenin aksine bu ameliyat zayıflamak için değil, vücut hatlarının düzeltilmesi için yapılmaktadır. Eğer kişi zayıflamayı düşünüyorsa ameliyat bir süreliğine ertelenmelidir çünkü zayıflamadan sonra bazı bölgelerde lokal yağ birikimleri görülebilir. Liposakşınla amaç özellikle lokal olan yağ birikimlerini vücuttan uzaklaştırmaktır. Ameliyat sonrasında hızlıca kilo alınıp verilmesi, ameliyat bölgesinde pürtüklü bir görünümün ortaya çıkmasına neden olabilir.

 

 

Yağ Aldırma (liposakşın) Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Genel anestezi altında yapılması tercih edilmektedir ancak bazı hastalarda spinal veya epidural anestezi  dediğimiz, sezeryanla yapılan doğumlarda da kullanılan, karın ve bacak bölgesinin uyuşturulması yeterli olabilmektedir. Liposuction (liposakşın) gereken bölge sayısı (karın,bel ve basen gibi) ve yağ birikim miktarına göre ameliyatın süresi değişkenlik göstermektedir. Yağ alınacak bölgenin yakınında yapılacak küçük kesilerle ( 2-6 mm arası liposakşın kanüllerinin gireceği kadar) yağların vakumlanarak alınması gerçekleştirilir. Yağ alma esnasında cilt altı kanamanın ve ağrının az olması amacıyla işlem öncesinde özel bir sıvı enjeksiyonu yapılır.

Yağ aldırma ameliyatı sonrasında özel bir korse giydirilerek işleme son verilmektedir.

Ameliyat sonrası, etkili ağrı kesicilerin kullanımı ile sorunsuz geçer. Ameliyat esnasında verilen sıvıların içeride kalan bir miktarı, kanüllerin giriş deliğinden dışarı sızabilir. Hastanın genel anestezi alması durumunda bir gece hastanede kalması gerekir.

Ameliyat sonrası kişi genellikle ikinci günden itibaren gündelik işlerine dönebilir. Korsenin kullanım süresi doktorunuz tarafından size söylenecektir ancak en az 4-6 hafta arasında kullanımı gerekir. Ameliyat bölgesinde dalgalanma olarak ta adlandırılabilecek yüzey düzensizliklerinin önlenmesinde korse oldukça etkilidir.

Yağ aldırma ameliyatının 3. gününden itibaren banyoya izin verilmekle beraber 6 hafta süresince sauna ve solaryum ile ağır egzersizler yapılmamalıdır.

Lipomatikle Yağ Alma Ameliyatı
Lipomatikle Yağ Alma Ameliyatı

Lipomatikle ile Yağ Aldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Lipomatik ile yağ aldırma , oldukça yaygınlaşan yağ aldırma ameliyatlarındaki son teknolojik ilerlemelerden biridir.Bu cihaz tarafından yağ dokusu içerisinde meydana gelen yüksek frekanslı titreşim ve yayılan infrasonik dalgalar yağ dokusunda en az tahribatla hızlı bir çözünme yapar. Doğal anatomik yapıların daha az zarar görmesi ile ameliyat sonrası daha az şişlik ve morluk oluşurken gündelik hayata da daha hızlı bir geri dönüş olmaktadır.

Lipomatiğin sağladığı en büyük faydalardan biri de cilt altındaki yağ dokunun uzaklaştırılırken cildinde sıkılaştırılmasıdır. Bu  özelllikle deri kalitesinin düşük ve alınacak yağ miktarının fazla olduğu kişilerde ameliyat sonrası meydana gelen deri sarkma riskini minimuma indirir.

Farklı anatomik bölgelerden yağ alınacak olan hastalarda, lipomatik kullanımı ile ameliyat süreleri oldukça kısalmakta bu sayede de hastalar daha az anestezi almaktadır. Liposakşın ameliyatlarının popülaritesinde artmaya ve çok daha iyi sonuçların alınmasını sağlayan lipomatik ile yağ aldırma cihazı imkan olan durumlarda tercih edilmelidir.

Yağ Aldırma Ameliyatı Hakkında Bilgiler

 • Kişinin vücut ağırlığına ve yapısına göre ortalama 2- 5 litre arasında yağ alınmaktadır.
 • Yağ aldırma ameliyatı sonrasında vücutta oluşacak ödem nedeniyle kilo kaybı erken dönemde beklenmemelidir.
 • Yağ aldırma ameliyatının en önemli komplikasyonu yağ embolisi olup erken karın germe (abdominoplasti) başlığı altında anlatıldığı gibi erken hareket etme ve gerekli medikal önlemlerle risk en az düzeye indirilmektedir.
 • 4-6 ay aralarla tekrarlayan yağ aldırma işlemleri yapılabilir.
 • Gıdı dediğimiz çene altı, meme yan kısımları, göbek, basen, uyluk ve popo bölümleri en sık cerrahi uygulanan yerler olup uygun durumlarda bilek inceltmesi de yapılabilir.
 • Cilt elastikiyetinin az olduğu durumlarda aşırı liposuction ile yağ aldırma yapılırsa ciltte sarkmalar meydana gelebilir. Bunu önlemek adına doktorunuzun önerilerine uymanız faydalı olacaktır.

Comments ( 16 )

 • Merhaba hocam, benim ayak bileklerim çok kalın, liposuction yaptırmak istiyorum. Ameliyatın hankkında bilgi verebilir misiniz? Ücreti falan..

 • merhaba hocam benim karin mide ve yanlarda yaglarim var resmen midem ve karnim iki kat kilom 72 vazla yaglarimdan kurtulmak istiyorum istanbulun neresindesiniz gelmek istiyorum ve size guveniyorum. bide burnum buyuk geldigimde siz degerlendirisinz

 • İyi günler hocam… Bende bir sağlık calisani olarak sormak istiyorum. 🙂 Karin bolgemde cilt alti yaglarim var.. merkezinizin adresini ogrenebilirmiyim…

 • Hocam bu soruları sormak benim hakkımdır siz neden böyle bir komplekse girdiniz anlamadım. Saygısızlık etmiş olmak için sormadım ben bu soruları gerçekten merak ettiğim için sordum neden beni saygısızlıkla itham ettiğinizi anlamıyorum. Sorularınızın cevabını hala bekliyorum.

 • Lipomların etrafında kapsülü yani zarı vardır ve tekrardan oluşumunu önlemek için bu zarı almak gereklidir. Bundan ötürü lipomları açık yöntemle almak daha uygundur ve bu kolaylıkla yapılabilir.

 • Sn. Derya Hanım,
  Öncelikle sizin gibi hastaları ameliyat etmemeye özen gösteriyorum. Size kendimi ispat etmek zorunda değilim, ikna etmek zorunda ise hiç değilim. Size vereceğim cevap böyle Sn Derya Hanım. Sizin de bu cevaptan sonra bana gelmeyeceğinizi düşünüyor ve bundan memnuniyet duyuyorum. Lütfen doktorlara karşı DAHA SAYGILI KONUŞUNUZ!!!

 • Merhaba hocam ben 24 yaşındayım ve basenlerimden yağ aldırmak istiyorum. Bu işlemi fakültede mi gerçekleştiriyorsunuz? Plastik cerrahı olarak onlarca operasyon gerçekleştirmiş olmalısınız. Yağ aldırma işleminden sonra hastalarınız memnun kalıyor mu? Bu konuda kendinize güveniyor musunuz? Vereceğiniz cevaba göre hastenenize başvurmak istiyorum

 • Mrblar Burhan bey…vucudumda çeşitli yerlerde lipom ( yağ bezesi) var..acaba bu yöntemle lipomlar alınır mı acaba?

 • Sn. Rabia Hanım,
  Bu konuda tam bir netlik olmasa bile rahimin tam küçülmesini beklemek idealdir. Buda ortalama doğum sonrası 5-6 ay demek.

 • Slm Burhan bey 1 aydır sezeryanla dogum yaptım karın ve yanlarımdan yağ aldırmak istiyorum ne kadar süre geçmesi gerekiyor ve alınan yağı yüz dolgusu olarak enjekte ediyor Musunuz

 • Slm Burhan bey 1 aydır sezeryanla dogum yaptım göbek ve yanlarımı aldırmak istiyorum ne kadar süre geçmesi gerekiyor ve alınan yağı yüzüme dolgu yapıyor Musunuz

 • Sn. Demet Yalçın,
  Sorularınızın cevabı kişinin yağ miktarına, doğum yapıp yapmadığına, cilt elastikiyeti….. gibi onlarca faktöre bağlı olarak değişmektedir. Kabaca deri fazlalağınız yoksa sarkma olmayacak diyebilirim ancak en doğru cevap muayene sonrasında verilebilir.

 • Merhaba Burhan bey.detayları çok net açıklamışsınız teşekkür ederiz fakat annem gerdirme işlemi yaptırmıştı yaklaşık bir yıl önce. toparlanma düzelme olmamıştı sarkmalar eskisi kadar olmasada hala mevcut.liposuction işlemini kendim için düşünüyorum göbekteki sarkma hala mevcut olacakmıdır?
  atılan yağlar ile birlikte deride gerginlik olabilirmi?

 • Merhaba,
  Topaklanma liposuction sonrası olacak diye bir kural yok. İnce yaü alma kanülleri kullanılır ve ameliyat sonrasında şekillendirici korseler kullanılırsa sorun kalmaz. Fiyat konusunda bilgilendirmeyi hastane otomasyon biriminden öğrenebilirsiniz.

 • merhaba Burhan bey, öncelikle titizliğinizden ötürü sizi tebrik ederim.. benim sorum şu kollarım çok kalın ve ben liposuction yaptırmak istiyorum. ancak uzun araştırmalarım sonucunda tavsiye eden çok az insan oldu gerekçede liposuction sonucunda görüntünün topaklanma şeklinde olması. bunun doğruluk payı nedir ve maliyeti ortalama 2 bin tl civarıymış bilgi verirseniz çok sevinirim..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir