0

Tetik Parmak

Parmakları hareket ettiren fleksör (avuç içi tarafında yerleşimli) tendonlar parmak uçlarındaki sonlanma kısımlarına yapışırken kat ettikleri yolda pulley adını verdiğimiz tünellerden geçerler. Herhangi bir nedenden ötürü ki en sık konjenital ve romatizmal hastalıklara bağlı olur, bu tünellerin daralması sonucunda tendon hareketi sırasında takılma meydana gelir ve tetik parmak hastalığı ortaya çıkar.

 

 

Tetik parmak esas olarak tendonların iltihabi hastalığına bağlı pulley bölgesinde nodül oluşturmasıdır.  Kişi zorlamaya devam ettiğinde birden tendonun bir engel aştığı hissi ile parmağının hareket ettiğini görür. Burada klik ve takılma hissi hastanın tariflediği belirtilerdir. Bu durum tedavi edilmediği taktirde parmağın hareket edememesine kadar giden sonuçlara yol açar.

Konjenital (doğuştan) olan tip, çocuğun ailesi tarafından parmağının hareketsiz kaldığının gözlemlenmesiyle teşhis edilir. Diğer durumlarda kişi parmağında takılma hissiyle doktora gelir.

Tetik parmak hastalığının tedavisi lokal anestezi altında takılmaya neden olan pulleyin cerrahi olarak rezeke edilmesidir. Sonrasında fizik tedavi başlanır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir