0

Saç Ektirme

Saçlar güzelliğin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece saçın rengi veya kesiminde yapılan değişiklik bile insanının güzelliğiyle  direkt olarak ilişkiliyken saçlı ve saçsız olma arasındaki farkın önemi de anlaşılmış.

 

 

 Saç dökülmesiyle ilgili olarak birçok teori ortaya atılmış ve birçok etken bulunmuş olsa da erkek tipi kellikteki en önemli faktör saç köklerinin hormonal duyarlılığıdır.Bu duyarlılık ve kelliğin yaygınlığı genellikle genetik olarak belirlenir.Saç ekiminde kafanın yan ve arka kısımlarında bulunan saçlı deriden alınan saç kökleri, saçsız alandaki kafa derisine ekilir. Saç kaybı ve kalan saçların yoğunluğuna bağlı olarak kişinin ihtiyacı olan saç kökü sayısı hesaplanarak operasyon gerçekleştirilir. Saç ekimi (hair transplantation) uygulamalarında genellikle 1 seansta 1000 ile 4000 kök arasında ekim yapılmakta ve ihtiyaç halinde 2 ya da 3 seans ekim tekrarlanabilmektedir.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezinin yan etkileri arasında ilaç alerjisine bağlı istenmeyen durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda gerekli müdahalenin yapılması amacıyla işlemin hastane şartlarında yapılması uygun olacaktır.

Ameliyat süresi ekim yapılacak kök sayısına göre değişmekle beraber ortalama 4-7 saat arasında değişir. Ameliyat sonrasında pansumanla kapatılan kafa derisi 1-3 gün sonra açılır. Ekilen saçlarda önce dökülme olur ve 3-4 ay sonrasında saçlar kalıcı olarak  çıkmaya başlar. Saçların ilk başta dökülmesi normal olup endişelenecek bir şey yoktur.

FUE tekniği ile saç ekimi uygulamasında gerekli sayıdaki saç kökleri mikromotorlarla alınıp ekilecek alanda açılacak kanallarla yerleştirilmektedir. İşlem öncesi hasta saçlarını 1 numaraya kısaltılır ve greft alınacak alana lokal anestezi verilir. Saç ekimi ekibi bir yandan kök alımına devam ederken bir  yandan da alınan kökler gruplara ayrılarak  ekime hazır hale getirilir. Bir greftte ortalama 1-3  saç teli bulunur.

Kök alımı ve sıralama işlemi sonrasında ekim yapılacak alana lokal anestezi verilerek saçların konacağı kanallar açılır. Bu işlemde kanalların yönü ve dizeni doğal saç görünümü elde etmek açısından oldukça önemli olmaktadır ve işlemin başarısını önemli ölçüde etkiler. FUE yönteminin avantajı saçlı deride iz bırakmaması ve cerrahi girişim hissini en aza indirgemesidir. Alınan saçların geniş bir alana yayılması sayesinde saç alınan kısımlarda seyrelme olmaz.

Saç greftlerinin alımı esnasında kökleri yaralamamaya dikkat etmek gerekir. Bu ekilen saç köklerinin tutması için oldukça önemli olup uzman kişilerce yapılmalıdır. Doğal olacak saç çizgisi elde edilmek için saç çizgisinin belli bir düzen halinde ekilecek saçlarla belirlenmesi gerekir. Ekim yapılan saçlar bir süre sonra dökülüp yeniden çıkarlar. Bu süre ortalama 3 ay kadardır. Bundan sonraki süreçte ekilen  normal saç hızında büyüme devam eder.

İşlem lokal anestezi ile yapılacağından hasta işlem sonrası evine gidebilir. İlk 48 saat süresince pansuman açılmaz ve sonrasında saç yıkama işlemi özel solüsyonlarla saç ekim ekibince yapılır. Ekim sonrasında alın ve kaş üstünde şişlik ve morluklar görülebilir ancak bunlar geçicidir. Hasta ertesi gün işine bası yapmayacak bir şapka ile gidebilir. Ağrı çok şiddetli olmaz ve ağrı kesici tabletlerle en aza indirilebilir.

*** Saç alınan alanlarda belirgin iz kalmaz.

*** Ense bölgesinde uygun sayıda greft alınacak saç sıklığı olduğunda istenilen sıklıkta saç ekimi yapılarak daha gür saç görüntüsü elde edilebilir.

*** İstenilen durumlarda kaş, bıyık ve sakal ekimi de yapılabilir.

Saç ekimi güncel fiyatları için hemen bizimle iletişime geçin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right