0

Postbariatrik Cerrahi

Obezite, kişinin sağlık problemlerine neden olacak şekilde aşırı kilo almasıdır. Kilo fazlalığı, kişide  aşırı yağ birikimi ve boya göre normalin çok üstünde kilo alma hali olarak da tariflenebilir. Obezite zamanımızın en yaygın sağlık sorunudur.

Obezite zamanımızın en yaygın sağlık sorunudur ve salgın şeklinde yayılmaktadır. İstatistiklere göre ABD’de %38 oranında olan obezite Türkiye’de her dört kişiden birini etkilemektedir.

Kilo durumunuzu vücut kitle indeksinizi (VKİ) hesaplayarak değerlendirebilirsiniz. Kilogram cinsinden kilonuzu, metre cinsinden boyunuzun karesine böldüğünüzde (kilo/boy2) elde edilen değer VKİ verir ve ideal aralık 20-24,9’dur. Eğer vücut kitle indeksiniz otuzun üzerinde ise obezsiniz demektir ve hemen harekete geçmelisiniz.

Obezite durumunda ilk yapılacak şey yaşam ve beslenme tarzı değişiklikleri, doktor ve diyetisyen gözetiminde zayıflamadır. Bunların başarısız olduğu durumda medikal tedaviler ve belirli kriterlerin varlığında ise obezite cerrahisi gerekebilir.

Zayıflama sonrası birden fazla alan kilo kaybından etkilenir ve vücut şeklinde genel bir bozulma olur. Vücut şekillendirme süreci genellikle tek ameliyatla bitirilemez. Uygun kombinasyonlarla kişinin istediği görünüme kavuşması için planlama yapılması en doğru olan yoldur.

Postbariatrik Cerrahi Nedir?

Cerrahi ameliyat ya da çok sıkı bir diyet sonrası hızlı kilo verilen durumlarda kişinin dokularında ve derisinde sarkma meydana gelir. Karın, göğüs, kol ve bacaklar en sık sorun yaratan bölgeler olup kremlerle ya da sporla toparlama asla mümkün olamamaktadır. Plastik Cerrahlar bu ameliyatlarda fazla deriyi atmakta, popo ve meme gibi aşırı hacim kaybı olan alanlara kişinin kendi dokusu ile hacim kazandırırken bölgesel yağlanmaları da düzeltmektedir.

Aşırı zayıflayan kadınların göğüslerinde genellikle sarkma ve hacim kaybı görülür. Bu durumda meme dikleştirme ile beraber göğüse konulacak silikon daha hacimli ve güzel bir görünüm sağlar.

Karın bölgesindeki sorun ise aşırı sarkmadır. Kilolu dönemlerin meydana getirdiği aşırı yüksek karın içi basınç nedeniyle karın kaslarında gevşeme de olur. Karın germe ile bu kişilerde fazla deri atılırken aynı zamanda kaslar da sıkılaştırılır. Çoğu zaman aşırı kilo verenlerde klasik karın germedeki kesilere ek olarak sırttan ve karın orta kısmından da sarkık cilt-cilt altı dokunun atılması gerekir.

Uyluk ve kolda oluşan sorun yine deri sarkmasıdır. Kol ve uyluk germe ile kol ve bacaktaki fazla deriler atılarak germe işlemi yapılır. Bu alanlarda karında olduğu gibi kas sıkılaştırmaya gerek bulunmaz.

Popo bölgesinde sarkma ya da düzleşme veya bunların her ikisi birden görülebilir. Pantolon giydirme ameliyatı ile popo bölgesindeki sarkma giderilirken aynı zamanda hacim ve şekil kazandırma da yapılabilir.

Yüz bölgesinde postbariatrik hastalarda yine diğer alanlarda olduğu gibi iki temel sorun ortaya çıkar; hacim azlığı ve sarkma. Hacim azalması durumuna en ideal çözüm yağ dolgusu iken sarkmalar için yapılması gereken işlemler yüz ve alın germe ile kaş kaldırmadır.

Ameliyat Sonrası Dönem

Bu hastalarda ameliyat sonrası dönemde bakım temel olarak diğer kişilerle aynıdır ve bilgilere ilgili kısımdaki yazılardan ulaşılabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir