Ortognatik Cerrahi

0

Alt – üst çene ve dişler arasındaki uyum çiğneme ve konuşma açısından olduğu kadar estetik görünüm açısından da oldukça önemlidir. Gelişim sürecinde alt çene üst çeneye göre aşırı derecede önde ya da arkada olabilir. Bazı durumda alt ve üst çenenin birer yarısı birbirine temas ederken diğer kısımlar arasında temassızlık yaşanabilir. Bazı durumlarda ise dişler arasında tam oturmama ya da kapanış bozuklukları olabilir. Ortognatik cerrahi tüm bu yukarıda anlatılan durumları düzeltmeye yönelik ameliyatlara verilen addır.

 

 

Ortognatik Cerrahi ve Çene Estetiği

Alt – üst çene ve dişler arasındaki uyum bozukluklarında ortodonti bölümüyle plastik cerrahi beraber çalışır. Yüz iskeleti ve kafatası kemikleri arasında normalde olması gereken birtakım oranlar ve açılanmalar vardır. Sefalometrik analiz sonucu hastanın ihtiyaç duyduğu müdahaleler tespit edilir ve ortodonti uzmanları tarafından hasta ameliyata hazırlanır. Planı ortodonti tarafından çizilen ameliyat plastik cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Amaç hastanın dişlerinin birbiri üzerine gelecek şekilde çenelerin hizalanarak tam kapanması ve çene ucunun yüz iskelet yapısına uyumlu hale getirilmesidir.

Ortognatik cerrahi bazı doğumsal anomali ya da travmalar sonrasında özellikle alt çenede görülen kısalıklara da çözüm getirir. Çene kısalığı tek taraflı olabildiği gibi çift taraflı olarak da karşımıza çıkar. Bu gibi durumlarda çene uzatma ameliyatları yapılır. Özel aparatlar çene kemiğine kesi yaparak yerleştirilir ve günlük olarak çene ekleminde uzama sağlanır. Bu estetik olduğu kadar fonksiyonel bir ameliyattır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right