0

Kübital Tünel Sendromu

Kübital tünel sendromu, ulnar sinirin dirsek bölgesindeki kübital tünelde sıkışması sonucunda meydana gelir. Elin serçe ve yüzük parmaklarında uyuşukluk, karıncalanma ile kendini belli eder. Hasta gece dirseğini bükerek uyuduğundan sabah yakınmalar daha fazla olur. Ameliyatla dirsek bölgesinde ulnar sinir bulunarak serbestlenir ve dirsek hareketiyle daha az etkileneceği bölgeye taşınır.

 

 

Ulnar sinir, brakiyal pleksusun 3 ana son dalından biridir. Kol ve ön kolun iç yan kısmından geçerek el bileğine doğru ilerler. Görevi bazı kasları çalıştırmak ve elin serçe ve yüzük parmağının ve iç kısmının duyusunu sağlamaktır. Bu yolculuğu sırasında genellikle dirsek seviyesinde sıkışmaya bağlı olarak yukarıda anlatılan belirtileri verir. Erken dönemde dirsek atelleri verilerek süreç geri çevrilmeye çalışılır ancak genellikle ameliyat gerekliliği doğar.

Kübital tünel sendromu ameliyatında dirsek bölgesinden yapılacak kesiyle sinir bulunur ve yeni bir pozisyona alınır. Bu işlem esnasında sinirin kaslara giden dallarının korunması kübital tünel sendromu ameliyatının en önemli ve kritik noktasıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir