0

Kol Germe

Tekrarlayan kilo alıp verme ya da hızlı bir şekilde aşırı kilo vermelerde kollarda sarkmalar olabilir. Bunlar cildin kilo verme sonrası kendini toparlayamaması da diyebileceğimiz derinin elastikiyetini kaybetmesi sebebiyle olur.  Yaşlılıkla beraber bu durum kendiliğinden  kilo alıp-vermeden bağımsız olarak da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kişi kısa kollu, ya da sıfır kollu tişörtler giymekten kaçınır, sosyal aktiviteleri kısıtlanır. Eğer bu durum ergenlik ya da genç erişkinlik döneminde ortaya çıkarsa kişinin psikolojik sorunlar yaşamasına neden olur. Kol germe tedavisi etkili bir çözümdür.

 

 

Kol Germe Tedavisi ve Ameliyatı

Her ne kadar her yeni gün sıkılaştırıcı kremler piyasaya sürülse, ya da çeşitli cihazların reklamı yapılsa da bunların etkisi oldukça kısıtlıdır, çoğu zaman da istenen etkiyi göstermez. En etkili yöntem cerrahi müdahale olup fazla cilt çıkartılarak kolların gergin olması sağlanır. Kol germe ameliyatının tek handikapı geride kalacak iz olup bu görünmeyecek şekilde kolun iç kısmına gizlenir ve zamanla belli belirsiz hal alır.

Mideye kelepçe taktırma gibi obezite cerrahisi sonrası durumlarda ise meme dikleştirme, karın, kol ve bacak germe ameliyatları birlikte yapılabilir.

Kilo verme sonrasında kollarda çatlaklar oluşabilir ve kol germe ameliyatıyla bu çatlakların giderilmesi mümkün olmaktadır.

Kol germe ameliyatı sonrası ağrı çok hafif olmaktadır. 3 günden sonra banyo yapmaya izin verilir. Morluk ve şişkinlikler genellik 2-3 hafta içinde tamamen düzelir. Hastaların ameliyat sonrası memnuniyetleri oldukça fazladır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir