8

Keloid ve hipertrofik nedbe yara iyileşmesi sırasında meydana gelen aşırı inflamasyon (iltihap) cevabı nedeni ile oluşur. Normalde kendini sınırlaması gereken yara iyileşmesi süreci aşırı bir şekilde oluşur. Bunun sonunda kozmetik açıdan oldukça büyük sıkıntılara yol açabilen anormal görünümlü skar dokusu meydana gelir. Özellikle vücudun açık kısımlarında meydana gelen bu doku sosyal hayatta sıkıntılara yol açar. Tekrarlayan can sıkıcı sorulara muhatap kalınmasına sebep olur. Keloid tedavisi kaçınılmaz olabilir.

 

İnsan vücudunda omuz, göğüs ve sırt bölgeleri gibi alanlar keloid oluşumuna yatkın olan bölgelerdir. Keloid oluşumu bazı durumlarda cerrrahi operasyon sonrasında olabildiği gibi bazen de sivilce gibi basit travmalardan sonra da  meydana gelebilir. Tedaviye dirençli olması nedeniyle keloid  çoğu zaman hem hasta hem de plastik cerrahlar açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Keloid Tedavisi

Hali hazırda keloid tedavisi seçenekleri arasında keloid dokusu içine ilaç injeksiyonu, silikon sheet gibi kompresyon uygulayıcı maddeler ya da bası giysisi kullanımı, iz azaltıcı krem kullanımı bulunmakla beraber bazı durumlarda bunlarda yetersiz kalmaktadır. Bu durumda cerrahi eksizyon sonrasında radyoterapi (ışın tedavisi) vermek oldukça etkili olabilmektedir.

Yorumlar ( 8 )

  • BENİM OĞLUM YANIK TEDAVİSİ GÖRDÜ ÇENE ALTINDAN FAKAT KELOİT OLUŞTU KREM KULLANIYORUZ AMA GEÇMEDİ NE YAPMAMIZ GEREKİR

  • Benim ameliyat sonrası göbek dediğimde keloid olustu ve büyüdü şişti siyahlaniyo ayrisi var ne yapabilirim

  • Merhaba kolay gelsin benim göğsümde 2cm 1tane ve omzumda omzumda 1cm lik 5 adet keloid bulunmakta daha önceden iğne tedavısı oldum krem kullandım ama bır turlu kurtulamadım amelıyatla bu keloıdlerı aldırmak ıstıyorum malıyetlı bır amelıyatmı acaba amalıyat sonrasında alınan ışın tedavısı ılerıde bana bır yan etkısı olurmu acaba bılgı alabılırmıyım?

  • Değerli hocam merhaba,
    Başta verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Meme üzerinde birisinin eni 1 cm, boyu 3 cm diğerinin eni 1 cm, boyu 1 cm olmak üzere mor renkte iki keloidi teşhis edildi. Tedaviye öncelikle Cont… kremini 4 ay kullandıktan sonra lazer tedavisinin uygulanması planlanıyor. Hangi lazer türünü (fraksiyonel, pulsed vb) önerirsiniz? Bu süreçte nelere dikkat etmeliyim? İyi çalışmalar dilerim.

  • Gün aydın. Ağız içi keloid hastasın nasıl tedavi ede biliriz. Ameliyat ücreti kaçtır Geniş bir bilgi verimisiniz. Teşekkürler

  • İyi günler . Benim kulak arkamda keloid var yaklaşık 2 senedir. İçersine enjekte edilerek tedavi gördüm 3 kez iğne yapıldı fakat bir sonuç alamadık . Arada kaşınıyor ve çok sıcak oluyor bunun herhangi bir tedavisi yok mu ? Yani aldırmak bir seçenek olabilir mi ? Dönüş yaparsanız sevinirim.

  • Eğer saçlı kısıma gelecek bir uygulama varsa geçici saç dökülmeleri olabilir. Bunun yanında geçici cilt kuruluğu ve hafif kızarıklık nadiren karşılaştığımız sorundur. Bu tedavinin tek korkulan yan etkisi uzun yıllar sonra oluşabilen kemik tümörleri olup farklı kaynaklarda 1/10.000 ile 1/100.000 arasında oranlar verilmektedir.

  • keloid tedavisinde rady terapi sonrasında hangi yan etkiler ortaya çıkar

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right