2

Keloid Tedavisi

Keloid ve hipertrofik nedbe yara iyileşmesi sırasında meydana gelen aşırı inflamasyon (iltihap) cevabı nedeni ile oluşur. Normalde kendini sınırlaması gereken yara iyileşmesi süreci aşırı bir şekilde oluşur. Bunun sonunda kozmetik açıdan oldukça büyük sıkıntılara yol açabilen anormal görünümlü skar dokusu meydana gelir. Özellikle vücudun açık kısımlarında meydana gelen bu doku sosyal hayatta sıkıntılara yol açar. Tekrarlayan can sıkıcı sorulara muhatap kalınmasına sebep olur. Keloid tedavisi kaçınılmaz olabilir.

 

İnsan vücudunda omuz, göğüs ve sırt bölgeleri gibi alanlar keloid oluşumuna yatkın olan bölgelerdir. Keloid oluşumu bazı durumlarda cerrrahi operasyon sonrasında olabildiği gibi bazen de sivilce gibi basit travmalardan sonra da  meydana gelebilir. Tedaviye dirençli olması nedeniyle keloid  çoğu zaman hem hasta hem de plastik cerrahlar açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur.

Keloid Tedavisi

Hali hazırda keloid tedavisi seçenekleri arasında keloid dokusu içine ilaç injeksiyonu, silikon sheet gibi kompresyon uygulayıcı maddeler ya da bası giysisi kullanımı, iz azaltıcı krem kullanımı bulunmakla beraber bazı durumlarda bunlarda yetersiz kalmaktadır. Bu durumda cerrahi eksizyon sonrasında radyoterapi (ışın tedavisi) vermek oldukça etkili olabilmektedir.

Comments ( 2 )

  • Eğer saçlı kısıma gelecek bir uygulama varsa geçici saç dökülmeleri olabilir. Bunun yanında geçici cilt kuruluğu ve hafif kızarıklık nadiren karşılaştığımız sorundur. Bu tedavinin tek korkulan yan etkisi uzun yıllar sonra oluşabilen kemik tümörleri olup farklı kaynaklarda 1/10.000 ile 1/100.000 arasında oranlar verilmektedir.

  • keloid tedavisinde rady terapi sonrasında hangi yan etkiler ortaya çıkar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir