Karpal Tünel Sendromu

3

Karpal tünel; el bileğinin hemen sonrasında el bileği tarak kemikleri ve bu kemiklere  yatay konumda çatı gibi olan karpal ligamanın yapışarak oluşturduğu tünelin  adıdır. Bu tünelin içerisinden parmakların hareketini sağlayan tendonlarla beraber median sinir geçmektedir. Herhangi bir sebepten ötürü sinirin karpal tünelde sıkışması sonucu elin başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının bir kısmında uyuşukluk, karıncalanma ve güçsüzlük meydana gelir. Karpal tünel sendromu adı verilen bu rahatsızlıkta; geceleri uykudan uyandıran ve sallamakla geçen el ağrıları, kavanoz açmada zorluk gibi durumlar sıklıkla belirtiler arasındadır.

 

 

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı ve Tedavisi
Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı ve Tedavisi

Elde uyuşma ve karıncalanmael baş parmağında uyuşma gibi semptomlarla kendini gösteren Karpal tünel sendromu başlangıç aşamasında el bileği ateli kullanmak ve fizik tedavi ile konservatif yaklaşılan hastalarda belirtilerin geçmemesi durumunda ameliyat düşünülebilir. Şiddetli yakınmalara rağmen doktora başvurmayı erteleyen  orta-ileri derecedeki sinir sıkışmalarında cerrahi olarak karpal tünelin rahatlatılması gerekmektedir.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Karpal tünel sendromunda ameliyat kararı verilirken EMG (elektromiyelografi) test sonuçları ve fizik muayene bulguları esas alınır. EMG testinde hastanın verilen uyarılara karşı Median sinirinin duyu ve motor dallarının cevabına bakılır. İletinin çok yavaşladığı durumlarda ameliyata gerek olduğu ortaya çıkar. Bazı durumlarda ise EMG normal olmasına rağmen hastanın şiddetli yakınmları, avuç içi başparmak bölgesinde çöküklük gibi bulgular görülür ve ameliyat kararı verilir.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı

Ortalama 45 dakika kadar sürer. Genel anestezi ile yapılabilse de, aksiller blok dediğimiz kolun uyuşturulması yöntemi daha çok tercih edilir. El bileğinin avuç içi ile birleştiği yerden yapılan kesi ile transvers karpal ligaman kesilir ve karpal tünel rahatlatılır. Bu esnada kirişlerde (fleksor tendonlarda) sinovyal hipertrofi dediğimiz romatizmal genişlemeler, kemik çıkıntı, kistik yapılar varsa alınır. Cilt dikişi sonrasında el alçı atele alınır ve ameliyat sonlandırılır.

Karpal Tünel Sendromu Ameliyatı Sonrası

İyileşme iyiyse 2 hafta sonra dikişler alınarak fizik tedavi sürecine başlanır. Deneyimli bir el fizyoterapisi eşliğindeki egzersizler iyileşme için oldukça önemlidir.

Yorumlar ( 3 )

  • Bende de sol bilegimde karpal tünel sendromu var 1 ay oluyo şiddetli ağrı uyuşma gece uykudan uyanmama sebep olan şiddetli agri parmaklarda kasılma kullandığım ağrı kesiciler jel bir fayda etmedi 11 mayısta ameliyat olcam kaç gün sonra iş hayatına dönmem mümkün olur tekstil de üretim operatörüyüm sol bilek sürekli hareket halinde

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right