Karın Germe (Abdominoplasti)

6

Karın bölgesinde sarkma genellikle hamilelik ya da tekrarlayan doğumlar sonrasında oluşmakla beraber hızlı kilo verme verme sonrasında da görülebilmektedir. Abdominoplasti karın germe ameliyatında, kişinin özellikle karın alt bölgesinde bulunan sarkmış cilt ile beraber fazla yağ dokusu da atılır ve karın kasları dikişlerle sıkılaştırılarak forma kavuşturulur. Bu cerrahi girişim kilo verme yöntemi olarak görülmemeli, beden görünümünü düzeltmeyi amaçlamalıdır.

 

 

Hastanın deri kalitesi değerlendirilerek yağ aldırma ya da karın germe ameliyatlarının hangisine daha uygun olduğu belirlenir. Genellikle cilt elastikiyeti iyi olan ve aşırı cilt fazlalığı olmayan hastalarda yağ alma etkili bir düzelme sağlamaktadır.

Karın bölgesindeki çatlakların alınmasında da çatlakların olduğu deri bölgesinin cerrahi olarak atılması hala bilinen en etkili yöntemdir.

Karın germe ameliyatı genellikle 3 saat kadar sürmektir. İç çamaşırı ya da bayanlarda bikini içine gizlenecek şekilde bir kesi ile işlem yapılmaktadır. Bu izin zaman içerisinde belirginliği azalır ve bazı kişilerde zor fark edilecek hale gelir. Ameliyat sonrasında karın bölgesindeki kanı almak için dren kullanılır ve 1-3 gün kadar tutulduktan sonra çıkartılır.

Ameliyat sonrası ilk gecenin hastanede geçirilmesi tavsiye edilir. Karın korsesi kullanımı hem hastayı rahatlatmakta hem de ameliyat sonucunu iyi yönde etkilemektedir. Ameliyat ağrıları etkili ağrı kesicilerin uygulanmasıyla önemli bir sorun oluşturmamaktadır.

Ameliyatın en önemli komplikasyonu, yağ aldırma ameliyatında da olduğu gibi, emboli atmasıdır. Emboli ameliyat bölgesinde oluşan yağ parçacıklarının hastanın kan dolaşımına geçip, akciğere giderek solunum sıkıntısına neden olmasıdır. Aile de benzer durumu olan kişilerin varlığında mutlaka doktorunuza bundan bahsetmeniz gerekir. Ameliyat sonrasında uygun ilaç ve emboli önleyici çorapların kullanımı, erken hareket etme ve yürüme gibi önlemlerin alınması bu komplikasyonun önlenmesinde oldukça etkilidir.

Karın germe ameliyatının cerrahi işleme özgü riskleri arasında göbek deliğinin şeklinde bozukluk, asimetri, kötü iz kalması gibi durumlar yer alır.

Karın germe ameliyatlarının tamamına yakınında önemli oranda hasta memnuniyeti sağlanmaktadır ve sonuçları göz önüne alındığında oldukça yüz güldürücü cerrahi girişimlerdendir.

Yorumlar ( 6 )

  • Hocam karin germe ve gogus kucultme ayni operasyonla yapilabilir mi

  • Sezeryan ameliyatımı risklidir yoksa karın germemi

  • Mrh hocam ben bir karın germe amelyati oldum izler olduğu gibi kabarık bir şekilde duruyor ve tam olarak göbek deligimde değiştik ve şimdi bir göbek deliğim yokk içinden iltiham akıyor göbek deligimden 10 aydır amelyat oldum ne yapabilirim nasıl bir tedavi mümkün lütfen bana yardımcı olun lütfen çok kötü bir durumdayım

  • Sn. Yelda Cengiz,
    Sezeryan sirasinda karin germe ameliayi onermiyorum cunku rahmin (uterus) dogum oncesi boyutlarina ulasmasi ve karin derisinin kendini biraz toparlamasi gerekir. Bunun icinde en az 3 ay ama ideali alti ay beklenmelidir. Sezeryan ile beraber yapilacak bir karin germe islemi rahim buyuklugunden dolayi tatminkar olmayacaktir.
    Iyi gunler dilerim.

  • Mrb hocam sezer’yan sırasında karın germe yapabilir misiniz ?

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right