Kalın Derili Burun Ameliyatı

Anatomik olarak burun ucu derisi, burun sırtı derisine göre daha kalın olup çok daha fazla sayıda ter ve yağ bezi içermektedir. Burun derisinin kalın veya ince olması, yağ bezlerinin dağılımı ve sıklığı ameliyatın sonucunu direkt olarak etkileyebilen durumlardır. Bundan dolayı rinoplasti planlanması ve hastaların bilgilendirilmesi sürecinde burun derisinin yapısı ve bunun ameliyat sonucuna olası etkileri üzerinde dikkatlice durulması gerekir.

Kalın ve Yağlı Derili Burun Ameliyatları Daha mı Zor ve Sıkıntılı mıdır?

Bu sorunun kesin ve net cevabı evettir. Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, kalın derili hastaların burun ucundaki kıkırdakların küçültülmesi sonrasında derinin ameliyat öncesi haline göre hiç esnemeyip havada çadır gibi kaldığına çok şahit olmuşumdur. Bu durumda yapılacak olan tek şey dikiş, bantlar ve alçı ile burun ucu derisini altta bulunan kıkırdak-kemik yapıya yapıştırmak ve sonucun iyi olacağına inanmaktır. Çünkü bu durumu tam olarak düzeltecek herhangi bir cerrahi yöntem bulunmamaktadır.

Kalın Derili Burun Ucu Neden Değişime Dirençlidir?

Burun estetiğinde, kemik ve kıkırdak yapılarda fazlalıkların çıkartılması mümkünken, burun derisinde fazla derinin atılması söz konusu değildir (burun deliklerini küçültmek için burun kanatların dış-alt kısmından ve burun deliklerini ayıran deriden milimetrik deri parçaları çıkartılsa da bunlar çok yetersiz kalır). Burun küçültme ameliyatlarında, derinin uzun dönemde kendini toparlama kabiliyeti oldukça önemli olup sonuç üzerine ciddi etkisi vardır.
Kalın derilerde burun derisinin çekmesi yani kendini toparlaması daha zor olmaktadır. Yine burun ucunda yerleşik fazla sayıdaki yağ bezinin çok çalışması nedeniyle burun ucu derisi daha fazla şişebilir. Kalın burun derisi olan bazı hastalarda uzun süren toparlanma süreci sonunda burun ucu derisinde şişlik kalabilir. Kortizon iğnelerle bu şişliği azaltmak mümkün olsa da her zaman istenilen sonuç elde edilemez

Kalın Burun Derisini Lazerle İnceltmek Mümkün mü?

Ameliyat öncesi ya da sonrasında burun derisine lazer yapılmasının, burun ucu derisini inceltmeye herhangi bir faydası bulunmaz. Kalın ve yağlı burun ucu derisi için ameliyat sonrası önerilen tek medikal tedavi sivilce tedavisinde de kullanılan A vitamini türevleri haplardır. Bu ilaçların faydası aşırı aktif yağ bezlerinin baskılanarak derinin iyileşme sürecinde kabarmasını engellemektir. Bu ilaçların doktor gözetiminde kullanılması gerektiğini de unutmamak gerekir.

Kalın Burun Derisi Olan Hastalarda İyi Sonuç Almak Mümkün mü?

Bu sorunun cevabı her zaman olmasa da evettir. Genel olarak tüm kalın burun ucu derisi olan hastalarım ameliyat öncesine göre daha iyi bir burun yapısına sahip olmuşlardır ancak bazı hastalarda ise maalesef aşırı nedbe dokusu gelişimi ve burun derisinin kendini çekip toparlayamamasından ötürü istenilen sonuca ulaşamadık. Bundan ötürü kalın burun ucu derisi olan hastaların beklentileri makul olmalı ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşma risklerinin olduğu bilinmelidir. Kalın derili burunların ameliyatı hem doktor hem de hasta açısından göreceli risklidir.

Ameliyat Hakkında Bilinmesi Gerekli Olan Durumlar

Bazı hastalarda burun alçısının 1. Hafta sonrasından yenilenmesi gerekebilir. Yani kalın burun derisi olan hastalarda burun ateli daha uzun takılabilir ancak hastanın burun ucunda sivilcelenme varsa bu uygulanmaz. Atel (alçı) uygulanma süresinin farklılığının dışında, klasik burun estetiğinden herhangi bir farkı yoktur.