Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)

5

Erkekte meme büyümesi (jinekomasti) en basit ifadesiyle erkek memesinin aşırı gelişimi olarak ifade edilmektedir. Bu durum her zaman bir sağlık sorunu demek olmayıp yeni doğan döneminde, ergenlikte ve yaşlılıkta hormonların etkisiyle fizyolojik jinekomasti görülebilir. Yeni doğan döneminde ve ergenlik döneminde genellikle geçici olarak görülen jinekomasti diğer yaş gruplarında ise daha çok kalıcıdır.

 

 

Göğüslerinde büyüme olan  erkeklerde en büyük sıkıntı özellikle yaz dönemlerinde tişört ve gömlek giyerken göğüslerin belli olmasıdır. Denize girmekten çekinme ve buna benzer sosyal fobiler kişinin kendine olan güvenini azaltmaktadır.

Erkekte meme büyümesi vakalarında, hastalar bu durumu genellikle herhangi bir şikayet olmadan fark ederlerse de bazı durumlarda meme ucunda hassasiyet ve ağrı da görülmektedir.

Jinekomasti genellikle belirli bir nedene bağlanamaz ve idiyopatik olarak sınıflandırlır. Ancak testis, akciğer, hipofiz ve böbrek üstü bezi tümörleri, karaciğer hastalıkları (siroz),  ilaç kullanımı gibi durumlar jinekomastiye yol açabilir.

Uzun süre devam eden jinekomasti genellikle kendiliğinden gerilemez ve müdahale etmek gerekir.

Kimler Ameliyata Adaydır?

2 yıl boyunca devam eden jinekomastisi olan ergenlik dönemindeki kişiler, iri göğüsler nedeniyle sosyal ilişkilerde bozulma yaşayanlar, ağrı ve hassasiyet gibi şikayetleri olan kişiler ameliyata adaydır.

Jinekomasti Ameliyatı

Ameliyat hastanın durumuna göre lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Meme dokusundaki artışın nedeni yağ yada meme bezlerindeki fazlalık olabilir. Operasyondan önce çekilecek ultrasonografi ile meme bezi (glanduler) ya da yağ doku (lipomatöz) miktarındaki artış araştırılabilir. Glandüler tip jinekomastilerde açık cerrahi yöntem daha etkili alrak bilinse de liposakşın yöntemi de oldukça etkindir.   Eğer çok fazla deri sarkması yoksa liposakşın  ameliyatlarına benzer şekilde kanüller yardımıyla fazla doku (bunlar yağ dokusu ve meme bezlerini içerir) alınarak meme de küçülme sağlanır.

Deri fazlalığında ise çeşitli tekniklerle meme dokusu ve ciltteki fazlalık cerrahi olarak alınır. Cerrahi işlemlerde meme başı etrafında ve bazen meme başından aşağı ya da yana doğru iz kalmakla beraber bu iz zamanla belli belirsiz hale gelir.

Ameliyatta gerekli görülen durumlarda içeride birikecek doku sıvısı ve kanı çekmek amacıyla hemeovak dren denen negatif basınçlı bir malzeme kullanılması gerekebilir.

Genel anestezi alındığında bir gün süreyle hastanede kalmak gereklidir.

Ameliyatta hematom ve seroma ile beraber daha az oranda kanama, infeksiyon, kötü nedbe oluşumu gibi durumlar görülebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrasında çok şiddetli ağrı genellikle olmamaktadır. Bununla beraber haftalarca devam eden batma, yanma, hafif ağrı, ödem hissi ve uyuşukluklar zamanla azalma sürecine girer.

Ameliyattan sonra göğüs bölgesine baskı uygulayacak korse kullanımı gerekli olup genellikle ilk haftalar tüm gün boyunca sonrasında ise sadece gece veya gündüz takılması yeterlidir. Ortalama korse kullanım süresi 6 hafta kadar olup, bu süre boyunca ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir.

2 hafta sonra kendini yormayacak şekilde denize ve havuza girmeye müsade edilir.

Yorumlar ( 5 )

  • Göğüs küçültme ameliyatı ücreti hakkında bilgi alabilirmiyim

  • merhaba telefon numaranızı bize iletirseniz yardımcı oluruz…

  • 4. Derece jinekomastim bulunmaktadır. Ameliyat ücreti hakkında bilgi almam mümkün mü?

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right