Göz Kapağı Estetiği

9

Yaşın ilerlemesiyle beraber göz kapağı derisinde sarkma, göz altında torbalanma oluşmaktadır. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle beraber hemen herkeste az ya da çok ortaya çıkar. Blefaroplasti yani göz kapağı estetiği bu değişimi zamanda geriye doğru götürmek için yapılan estetik müdahalelerdir.

 

 

Yukarıda değindiğimiz değişimler kişiyi yaşlı, yorgun ve üzgün olarak gösterir. Ameliyatla amaçlanan göz kapaklarındaki fazla cilt ve kas dokusunu atmak, göz kapağı arkasındaki yağ yastıkçıklarının fazlalıklarını alarak bakışlara canlılık ve güzellik katmaktır. Operasyona ilave olarak göz etrafındaki kırışıklıkların giderilmesi ve kaş kaldırma amacıyla dolgu uygulaması da yapılabilir.

Erken dönemlerde, üst göz kapağı alt göz kapağına göre daha fazla deforme olduğundan sadece üst göz kapağına yönelik cerrahi uygulanabilir. Alt göz kapağında daha çok torbalanma olmaktadır. Bunun nedeni göz kapağı arkasındaki yağ yastıkçıklarının kasların arasından öne doğru fıtıklaşmasıdır ki ameliyatta fazla yağ dokusu alınarak bu sorun giderilir. Hangi bölgeye nasıl bir cerrahi işlem uygulanacağı kişiden kişiye değişir ve hemen her prosedürde olduğu gibi bleferoplastide de ameliyat kişiye özel olarak planlanmalıdır. Ameliyat öncesinde kaş-göz arasındaki ilişki dikkatlice incelenmelidir. Düşük göz kapağı varlığında, fazla çalışan alın kası hesaba katılmadığında ameliyattan beklenen sonuç elde edilemez.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı (Blefaroplasti)

Göz kapağı estetiği ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Üst göz kapağında ameliyat öncesi yapılan çizime göre planlanan miktarda cilt ve kas dokusu atılır. Fıtıklaşan ya da diğer bir ifadeyle pörtleyen fazla yağ dokusu çıkartıldıktan sonra ameliyat sonlandırılır.

Alt göz kapağında ise daha korumacı yaklaşmak gerekmektedir çünkü ektropiyon denen iyileşme esnasında göz kapağının dışa doğru döneme riski daha fazla olup, oldukça sıkıntılı bir durumdur. Burada amaç esas olarak torbalanmaya neden olan yağ yastıkçıklarının alınmasıdır.

Üst göz kapağında komplikasyon oranı daha az olup çoğu zaman en az 7-8 mm cilt eksizyonu yapılırken alt göz kapağında 1-2 mm gibi küçük oranda cilt çıkarılır.

Dikişler genellikle ameliyattan sonraki 5. günde alınır.

Kesi yerinde iyileşme çok iyi olduğundan genellikle iz dikkatlice bakıldığında bile belli olmaz.

Her ameliyatta olduğu gibi bleferoplasti de bir takım riskler olsa da genellikle sorunsuz bir iyileşme süreci olmaktadır.

Kısa bir cerrahi müdahale ile yıllarca öncesine dönebilme imkanı sağladığından oldukça sık yapılan estetik girişimlerdendir.

Yorumlar ( 9 )

 • Göz kapağı ve göz altı torbaları ameliyatı yapiyormusunuz fiyat alabilirmiyim

 • Üst göz kapağı ameliyatı olmak istiyorum
  Fiyatı hakkında bilgi almak istiyorum

 • Merhabalar, göz altı torbaları mi aldırmak istiyorum. Gerekli bilgileri almak için size nasıl ulaşabilirim ? Tesekkurlee

 • Merhaba hocam benim doğuştan üst göz kapaklarım düşük ameliyat olmadan lazerle yapıla bilirim bu işlem 20 yaşındayım

 • Selam hocam kolay gelsin 5 yaşında kız çocuğu doğuştan göz kapağı düşüklüğü var ameliyat ediyor musunuz çocuklarda?

 • Merhaba hocam, plazma enerjisi ile ameliyatsız göz kapağı estetiği uygulaması yapıyormusunuz?

 • Sn. Kemal Koç,
  Muayeneye gelirseniz daha önce ameliyat yaptığım hastaların fotoğrafları üzerinden ameliyat hakkında konuşabiliriz.

 • mrb.hocam sormak istediğim gözaltı torba ameliyatında deneyiminiz nedir.daha önce çok sayıda yaptınızmı bu ameliyattan.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right