12

Göğüs Küçültme

Meme büyümesi ergenlik döneminde başlayan ve belli bir büyüklüğe ulaştığında sonlanan bir süreçtir. Bazı durumlarda meme büyümesi ideal büyüklüğün ötesine geçer ve gigantomasti ya da meme hipertrofisi denen aşırı iri göğüslerle karşılaşılabilir. Meme büyümesinin nedenleri henüz kesin olarak ortaya konmasa da meme dokusunun hormonlara olan aşırı duyarlılığı en çok kabul edilen görüştür. Bunun yanında aşırı  kilo alımı, tekrarlayan uzun süreli emzirmeler, genetik yatkınlık meme büyümesinin iyi bilinen sebeplerindendir. Meme büyümesinin devam ettiği adölesan döneminde omurgada belirgin deformasyon oluşuyorsa erken müdahale gerekebilir. Meme küçültme ameliyatı bu müdahale yöntemlerinden biridir.

 

 

Meme büyümesi bir takım sorunları da beraberinde getirir. Bunlar arasında omuz, kol ve ellerde ağrı, omuz bölgesinde çöküklük, kollarda uyuşma, duruş bozuklukları, omurgada eğrilme, meme altında kızarıklık ve mantar infeksiyonları sayılabilir. Bu yakınmalar göz önüne alındığında meme küçültme ameliyatı bir yönüyle estetik değil rekonstrüktif bir cerrahidir.

Meme küçültme ameliyatı tekniğine bağlı olarak meme başından meme altı kıvrımına doğru inen düz bir iz, ya da düz ize ek olarak meme alt kıvrımında her iki yana ilerleyen ters T şeklinde bir iz kalabilir. İzsiz meme küçültme sadece uygun hastalarda yağ aldırma işlemlerine benzer şekilde liposuction (liposakşın) ile mümkün olmaktadır. Liposuction ile meme küçültmede alınacak miktar sınırlı olmaktadır çünkü fazla alınan yağ dokusu meme derisini içini boşaltmakta dolayısıyla göğüslerde sarkmaya neden olmaktadır.

Meme küçültme ameliyatının süresi 2,5-4 saat arası değişmektedir. Bu sürede meme boyutları, uygulanacak teknik ve hastanın genel durumu belirleyici olmaktadır.

Ameliyattan Sonra Hastanede Ne Kadar Kalırım?

Ameliyat sonrası en az 1 gece hastaneden kalmak gerekir. Bu hastanın anestezi sonrası vücudun toparlanması, antibiyotik  ve ağrı kesici tedavi için gereklidir. Ameliyattan sonra genelde memede biriken kanı dışarı almamızı sağlayan plastikten yapılan ve hastalarımızın “hortum, boru” diye adlandırdığı hemovak dren kullanmamız gerekir. Memede kanamaya bağlı kan birikmesi ya da aşırı kanamanın takibi açısından hastanede kalınması önemlidir.

Dikişler Ne Zaman Alınır?

Meme küçültme ameliyatlarında estetik dikiş dediğimiz intradermik dikişi kullandığımızdan dikişi alınmasına gerek yoktur. Dikişler vücut tarafından zaman içinde tamamen emilir. Duyarlı ciltlerde ise alerjik durumlar gelişebilir ve vücut dikişe reaksiyon verebilir. Bu gibi durumlarda ise cilt altından hissedilen dikişlerin alınması gerekebilir.

Ameliyat Sonrası Ne Kadar Zamanda Günlük İşlerime Dönebilirim?

Bu kişiden kişiye değişen bir süreçtir ancak spor, ağır ev işleri, ağır poşet taşıma gibi aktiviteler 4-6 hafta yasaklanır. Bunun dışına ameliya sonrası 2. günde hastalar genellikle kendi öz bakımlarını yapacaki rahatlıkla evde dolaşabilecek hale gelirler. 7-10 gün arasında ise büyük oranda gündelik hayatlarına dönecek hale gelirler.

Ameliyat Sonrası İz Belirgin Olur mu?

Kullanılan tekniğe bağlı olarak  meme başından meme altı kıvrımına doğru inen düz bir iz, ya da düz ize ek olarak meme alt kıvrımında her iki yana ilerleyen ters T şeklinde bir iz kalabilir. Ameliyatınızı gerçekleştiren cerrah yara kenarlarındaki gerilimi azaltarak, kaliteli dikiş materyali kullanarak ve intradermik sütürleri tercih ederek az iz oluşum için gereken tedbirleri alsa da hastanın cilt yapısı ve rengi iz oluşumunda oldukça önemli bir etkendir. Bu izler genelde ameliyat sonrası 1. aya kadar belirginleşip sonrasında solmaya başlar. Genellikle iz belli olsa da hastalar bunu kolayca tolere ederler.

Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

*** Ameliyat sonrası erken dönemde memede belirgin asimetri görülse de bunlar genelde geçicidir çünkü ödem yanıltıcı olabilir. Ameliyat öncesinde belirgin bir asimetri varsa bu ameliyat sonrasında azalsa bile devam edebilir. Ancak önemli olan bunu makul sınırlar içinde tutmaktır zira normal popülasyonda da kadınların çoğunda göğüslerde asimetri vardır.

*** Göğüslerin şekil alması uzun bir süreç ister ve ortalama 6 ay kadar sürer.

*** Ameliyat sonrası 6 hafta sporcu sütyeni kullanılması göğüslerin güzel şekil almasında çok önemlidir.

*** Meme küçültme ameliyatları kesinlikle emzirmeye engel değildir.

*** Nadiren de olsa operasyonun en önemli komplikasyonu meme başı nekrozudur ancak meme boyutlarına uygun bir teknik ve doğru planlamayla risk oldukça minimal bir orana indirilebilir.

Comments ( 12 )

 • Merhaba hocam benim kızım 16 yaşında göğüslerinin büyüklüğü sosyal hayatını okul hayatını çok etkiliyor size sormak istediğim bu yaşta ğöğüs küçültme yapılabiliyormu riskleri varmı versa nelerdir ve iler çocuk sahibi olduğunda emzirmeye engelmidir teşekkür ederim

 • Merhaba hocam lazer yöntemi liposuction ile meme küçültme işleminiz var mı

 • hocam bu meme küçültme ameliyatı erkeklerdede yapılır mı bende de fazlalık var

 • Sn Azat Polat,
  Erkeklerde meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılmaktadır ve bu hastalığın ameliyatla düzeltilmesi de mümkündür. Yani bu ameliyat erkeklerde de yapılmaktadır.

 • merhaba hocam hastanenizde diğer plastik cerrahi doktorlar ile uygulamada farklılıklarınız var mı .

 • Sn. Ayşe Nur,
  Meme küçültme ameliyatı hem meme dokusunun hacmini azaltır hemde sarkık olan meme dokusunu toparlayarak dikleştirme yapmamızı sağlayan bir operasyondur. Yani hem dikleştirme hem de küçültme yapabiliyoruz.

 • merhaba hocam 29 yaşında 3 çocuk annesiyim göğüslerimin büyüklüğü ve sarkıklığı yüzünden hem boyun ağrısı hemde sırt ağrısı çekiyorum ayrıca cinsel hayatımızıda çok kötü etkiliyor meme küçültme ameliyatı olduğumuzda ayrıca dikleştirme ameliyatıda şartmı yoksa hem dikleştirip hemde küçültüyorsunuz

 • Goguslerini kuculten arkadaslardan bilgi alabilirmiyim cok ihtiyacim var bisey sorucam sadece kucultunuzmu yoksa hem kucultup hem diklestirip toparkadinizmi ve gercektende memnun kaldinizmi bigiye cok ihtiyacim var burhan hocanin gogus amelyati yapan hastalarrdan bilgilerine ihtiyacim var

 • Yıllardır göğüslerimin büyüklüğünden dolayı sıkıntı çekiyordum.Bu nedenle bir çok sağlık problemi,özgüven eksikliği ve kıyafet seçimlerimde sıkıntı yaşıyordum.Ameliyat olmayı çok istiyordum ama korkum ban engel oluyordu.Burhan hocamızın yazılarını okuduktan sonra artık bir attım atmam gerektiğine karar verdim Antalya dan Diyarbakır a muayeneye geldim.Burhan bey beni çok iyi karşıladı ve tüm detayları anlattı.Böylece çok da korkmamam gerektiğini anladım ve ameliyat olmaya karar verdim.Bu kararımdan dolayı çok mutluyum ve ağrım hiç olmadı diyebilirim.Salı günü ameliyat olup cumartesi günü Antalya ya geri döndüm.Benim gibi göğüslerinden sıkıntı çeken herkes Burhan beye ulaşıp mükemmel , genç kızları bile kıskandıracak göğüslere sahip olabilirler :)))))

 • Yıllardır göğüslerimin büyüklüğünden sıkıntı çekiyordum.Bu nedenle bir çok sağlık problemi, özgüven eksikliği ve kıyafet seçiminde sıkıntı yaşıyordum.Ameliyat olmayı çok istiyordum ama korkum bunun önüne geçiyordu.Burhan hocanın yazılarını okuduktan sonra artık bir adım atmaya karar verdim ve Antalya dan Diyarbakır a gelip muayene oldum.Burhan hoca beni çok iyi karşıladı ve tüm detayları anlattı, böylece çok da korkmamam gerektiğini anlayıp ameliyat oldum.Şuan üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen çok mutluyum ve neredeyse ağrım hiç olmadı diyebilirim.Ayrıca hocamız işini büyük bir titizlikle yaptı.Salı günü ameliyat oldum cumartesi Antalya ya geri döndüm.Benim gibi göğüslerinden sıkıntı çeken herkes Burhan hocaya ulaşıp mükemmel, genç kızları bile kıskandıracak göğüslere sahip olabilirler :))))

 • ben yaklaşık bir ay önce burhan hocada bu ameliyatı oldum çok memnunum hiç pişman değilim olmak isteyen herkese tavsiye ediyorum hiçte öyle abartıldığı gibi korkunç bir ameliyat değil ameliyatan 3 gün sonra normal günlük yaşantınıza döne biliyorsunuz tabi bunda bence hekiminizinde çok büyük bir etkisi var gerek iyleşme süresinde ve gerekse göğsünüzün görüntüsü açısından bence hekiminizin çok büyük biretkisi var bu kanıya nasıl vardım çevremde bir kaç arkadaşım daha bu operasyonu olmuşlar ve benim kadar memnuniyet duymuyorlar bu operasyon benim memleketimdede yapılıyor fakat ben tercihimi burhan hocamdan yana kullandım iyikide öyle yapmışım hiç pişman değilim olmak isteyen herkese tavsiye ediyorum.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir