Genital Bölge Estetiği

1

Zamanın getirdiği estetik anlayışı, kadınların genital güzellik arayışını da beraberinde getirmiştir. Bu istek sadece güzel görünmenin ötesinde, doğum sonrası vajinada meydana gelen gevşeklik gibi bazı durumlarda ortaya çıkan cinsel fonksiyon bozukluğu ve psikiyatrik sorunlarla baş edebilmek içinde ortaya çıkabilir.  Vajinal gevşeklik kimi zaman karşı cins tarafından tatminsizlik ifadesiyle kendini gösterebilmektedir. Kimi zaman ise konjenital (doğumsal) anomaliler ki vajinal agenezi (vajinanın kısmen ya da tamamen eksikliği olabilir), labium majora ya da minoralarda  (vajinanın etrafında bulunan dudak şeklinde yapılar) asimetri ya da fazla sarkıklık hayatın erken dönemlerinde ya da ergenlikte fark edilerek plastik cerrahiden yardım istenilmektedir. Aşağıda kadın genital bölge estetiği uygulamalarında yapılan girişimler hakkında kısa bilgiler sunulmaktadır.

 

 

Labioplasti

Vajina ağzının etrafında içte küçük dışta daha büyük olmak üzere labia minora ve labia majora dediğimiz dudak yapıları bulunur. Genital bölge estetiği alanında bu yapılarla ilgili cerrahi girişimlere ise labioplasti adı verilir. Bu dudak yapıları bazen doğumsal olarak asimetrik olabilir. Dudakların biri diğerinden daha büyük ya da daha sarkık olabileceği gibi dudakların hepsinde de deri fazlalığına bağlı sarkmayla karşılaşılabilir. Büyük ve küçük dudaklar aşırı deri fazlalığında klitorisin üzeri kapanarak cinsel birleşme esnasında ağrı ve cinsel birliktelikte zorluğa neden olabilmektedir.

Labiumların aşırı büyüklüğünde estetik olarak hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkabileceği gibi denize girme esnasında mayo ya da bikini altında kolayca belli olması kadınları rahatsız eden önemli noktalardandır. Bunun yanında genital bölge hijyeninin korunması aşırı büyük dudaklar varlığında zor olmakta ve çeşitli enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

Ameliyat ile labiumlarda kitle küçültme yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatları daha çok labia minora dediğimiz iç dudaklara yapılmakla beraber dış dudaklara da operasyon yapılabilir.

Lokal ya da genel anestezi altında iç dudaklardaki fazlalık uygun cerrahi teknikle alınarak küçülme sağlanır. Ameliyat kızlık zarı ile ilgili olmayıp, hamile kalmayı ya da idrar fonksiyonlarını engelleyici özelliği bulunmaz. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saat kadardır. Eriyen dikişler atıldığından dikiş alınması gerekmez. Ortalama 10 gün içerisinde iyileşme sağlanmış olacaktır. Ameliyat sonrasında çok ciddi bir yan etki ya da komplikasyon beklenmemektedir.

Bazı kadınlar ise daha büyük dudaklara sahip olma isteği ile gelirler. Bu durumda yapılacak işlem yağ enjeksiyonu ile hacim kazandırmaktır.

Vajina Estetiği (Vajinoplasti)

Vajina boyutları kişinin anatomisine göre değişkenlik gösterse de cinsel ilişki sırasında penisi saracak kadar sıkı olmalıdır. Ortalama olarak vajina 7-9 cm kadar uzunluğunda ve arkada daha daralmakla beraber ortalama 3,5 cm genişliğindedir.  Genital bölge estetiği uygulamalarından vajinal estetik, vajinanın daha sıkı bir hale getirilmesi ile yapılmaktadır.

Doğum yapmış kadınlarda daha fazla olsa da bazı durumlarda yapısal olarak vajina normalden daha geniş olabilmektedir. Ya da ilerleyen yaşla beraber ister istemez vajinada gevşeme ve genişleme olmaktadır. Vajinal gevşeklik durumunda kişinin kendisi ve eşinde cinsel ilişkide tatminsizlik meydana gelebilir.  Bunun sonucu ise genellikle cinsel ve psikolojik problemlerdir. Vajina ilişki esnasında genişleyecek şekilde enlemesine ve uzunlamasına katlantılara sahiptir. Yapılacak işlem vajina arka duvarından uzunlamasına bir kesi ile mukoza ve kas dokusunun alınarak vajinanın daraltılmasıdır.

Genital bölge estetiği uygulaması olarak ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ortalama süre 1,5 saat kadardır. Bu işlemde de eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınması gerekmez. Ameliyat sonrası verilecek antibiyotik ve ağrı kesicilerin kullanılması gelişebilecek enfeksiyonlar önlemek açısından oldukça önemlidir. Ortalama 4-6 hafta süreyle cinsel ilişki yasaklanır.

Pubic Liposuction

Mons pubis bölgesi dediğimiz alan hemen büyük dudakların üst kısmından başlayan ve iki kasık bölgesi arasında kalan üçgen alandır. Bazı bayanlarda bu alanda bölgesel  yağ birikimi görülebilir. Yağ fazlalığı varlığında estetik olarak hoş olmayan bir görüntü oluşabilir ve genital bölge estetiği uygulamasında buradaki fazlalığın liposuction ile alınması sonucunda daha estetik bir görünüm kazanılabilir.

Yorumlar ( 1 )

  • labioplasti ameliyatı yaptırmak için araştırma yaparken birçok doktorla telefonda görüştüm, hasta yorumlarını okudum ve Burhan bey ile konuştuğumda hem makul bir fiyat verdi hemde hasta yorumları çok olumluydu bu yüzden Burhan beyin ameliyatı yapmasını istedim. gerçekten işini çok iyi yapan işine değer veren bir doktor. aynı zamanda çok da esprili, ameliyat nedeniyle çok gerilmiş olduğum halde beni güldürebildi 🙂 gerçekten sonuçtan çok memnunum. herkese tavsiye ederim.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right