0

Gangliyon kisti üst ekstremitede herhangi bir bölgede ortaya çıkabilen içi eklem sıvısıyla dolu olan kistik oluşumdur. El bileğinin sırtında ya da bilek içinde görülen yuvarlak cilt altı kitlelerdir. Bu oluşumlar esasında eklem içi sıvısının eklemin dışına eklem kapsülü ile beraber fıtıklaşması olarak anlatılabilir. Özellikle sürekli bilgisayarla uğraşanlarla, çalışırken elini aşırı kullananlarda görülür.

 

 

Halk arasında bu gibi durumlarda kitlenin üzerine para bastırmak ve beklemek gerektiği gibi yanlış bir inanış vardır.  Oysa bu sadece geçici bir etki gösterir ve ilerleyen dönemlerde kitlenin tekrarlaması kaçınılmazdır. Tedavisiz kalan durumlarda kist komşuluğundaki kemiklerde erimeye ve en sonunda elbileği hareketlerinde kısıtlılığa yol açar.

Gangliyon kisti cerrahi tedavisi oldukça basit olup, yapılan kesi ile kist eklem yüzeyine kadar izlenir ve oluşmasına neden olan sap kısmı yakılarak çıkartılır. Bu kistin tekrarlama oranını en az düzeye indirmek için gerekli olan bir manevradır.

Gangliyon kisti ameliyatında eklem kapsülü açıldığından el alçı atele alınır ve sonrasında fizik tedavi verilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right