1

El Kemik Kırıkları

Elin mükemmel anatomisi içerisinde kemik yapılara bakacak olursak, el bileğinin hemen ilerisinde 2 sıra halinde el bileği kemikleri, sonrasında 5 tane metakarp denilen el tarağı kemikleri ve başparmakta 2 diğer parmaklarda 3 adet olmak üzere parmak kemikleri bulunur. Kaba bir hesapla elimizde 27 tane kemik bulunur. Hayatımızın her alanında kullandığımız elimiz kazalara karşı açık durumdadır. İş kazaları, trafik kazaları, darbeler, boksör kırıkları gibi meslek kazaları, çocuklarda kapıya sıkıştırma gibi durumlarda el kemik kırıkları meydana gelir.

 

 

El kemik kırıkları ya kapalı bir şekilde kırığı yerine oturtup alçılama, daha sık yapıldığı üzere tel ya da plak-vida ile kemik fiksasyonu (tespiti) yapılarak onarılır. İdeal kemik iyileşme süresi yaşa ve kırık durumuna bağlı olarak ortalama 3-6 hafta arasında olup el alçıya alınır.

Kontrol filminde iyileşme görülen kırıklarda tel çekilerek fizik tedavi sürecine başlanır.

Comments ( 1 )

  • Merhaba, ben Ingiltere de yasiyorum, burda saglik sistemi berbat, kotu durumdayim, sag el serce parmak tarak kemigim spiral seklinde kirildi 6 hafta once.Kirildigi gunden itibaren hep iki haftalik randevu verdiler, her randevuda azda olsa birbirine yaklastigi gorunuyordu kemigin, fakat uclar hala tutmamis birbirini yani uzakta ve tutmicak gibi gorunuyor yani uzak dedigim ceyrek cantim ya var ya yok, x ray resminden gordugum kadariyla, yanlis da olabilirim, bilmiyorum.Hâla suan randewu gunumu bekliyorum bu ayin 14 unde.Ucu kawussaydi kavusurdu simdiye diyo herkes, ( yas 28,) son uc gundur agrimda var, elimin ortasi avuc icim hala mosmor, kendi haline birakacaz demekle dogrumu yapti doktor yoksa ilk mudahala gereklimiydi yazdiklariniz gibi.Tarak kemigini orta kemige baglayan oynak yer kisa kalacak dedi ama seni etkilemez dedi dogrumu? Peki neden oyle kalacak belkide duzeltme yapmadiklari icindir.Daha sonra fizyoterapi gerekecek dediler, herkes yazmis bazi yerlerdeki yorumlarda uc hafta icinde tamamen kaynayip spora baslayan bile var, neden benimki boyle oldu, son iki parmagimin parmak kemiklerinin ilkini kapatabiliyorum sadece, hadi ucuncu kiriga yakin diye belki zor ama ikinciyi kemik yerini denemem bile canimi aliyo, normalmi bi anormallik var mi acaba? Yani kisacasi bunlari beklemekle iyimi yapiyorum kotumu? Is isten gecti gibi bir durum soz konusu olurmu daha sonra yoksa kotu yapiyosam bile telafisi olurmu? Ictenlikle bilgilendirirseniz cok memnun olurum.Bu arada emek emek sol elimle yazdim, sakin bir cumleyle bitirmeyin isi:)) Simdiden tesekkurler:)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir