0

Cildimiz en güzel giysimizdir. Pürüzsüz, parlak bir cilt insanların güzel görünmesine neden olur. Güneş ışığına uzun süreli ve aralıklı maruziyet gibi durumlar, derimizi oluşturan hücrelerin malign transformasyonunu tetikleyerek cilt kanseri oluşumuna neden olur. En sık baş-boyun bölgesinde görülse de vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler. Cilt kanserleri açısından risk oluşturan durumlar; açık ten, renkli göz, ciltte fazla sayıda çil ya da ben olması, ailede cilt kanseri öyküsü, albinizm, kseroderma pigmentozum, açık havada güneş altında çalışma, güneş ışınlarının dik geldiği bölgelerde yaşama, uzun süreli iyileşmeyen yara olması, yanık zemininde kapanmayan yaralar.

 

 

Cilt Kanserleri

Cilt kanserlerinin 3 ana tipi vardır. Bunlar bazal hücreli kanser, skuamöz hücreli kanser ve malign melanomdur. Hepsi deriyi oluşturan farklı hücrelerden köken alırlar ve davranış paternleri farklıdır. En iyi huylusu bazal hücreli kanserken en kötü prognoz göstereni malign melanomdur.

Cilt kanserleri / deri kanserleri genellikle ciltte iyileşmeyen yara şeklinde başlarlar. Bazı durumlarda ise kanser öncüsü sayılan benlerin kansere dönüşmesi görülür. Bundan dolayı son zamanlarda büyüyen, renk değiştiren, kanamaya başlayan, kabuklanan, tüylenme olana, çevresi düzensiz hale gelen benlere karşı dikkatli olunmalı ve hemen doktora başvurulmalıdır. Bazı durumlarda alınacak küçük bir biyopsi ile bu benin iyi ya da kötü huylu olduğunun tespiti gerekir.

Dudak Kanserleri

Dudak kanserleri de bu bağlamda değinilmesi gereken bir başlıktır. Alt dudak kanserleri daha sık görülmektedir ve skuamöz tip daha yaygındır. Sigara ve alkol kullanımı, tütün çiğneme  kansere yatkınlığı arttırır. Erken dönemde çene ve boyundaki lenf bezlerine yayılırken akciğer ve kemik gibi uzak organ tutulumları da görülebilmektedir. Sağlam cerrahi sınırlarla tümör dokusunun çıkartılması ve ilerlemiş vakalarda boyundaki lenf bezlerinin alınması gerekebilir.

Hemen her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarır prensibi cilt kanserleri için de geçerlidir. Başlangıç aşamasındaki kanserle tamamına yakını alınarak tedavi edilebilir. Lezyon çıkartıldıktan sonra patolojik incelemeye gönderilerek kanserin tipi, derinliği ve ek tedavi gerekip gerekmeyeceği belirlenir.

Bazı durumlarda hasta cilt kanserini yıllarca ihmal etmiş olarak gelir. Bu durumda kanser cilt altı yumuşak dokulara ya da kemiğe kadar yayılmış olabilir. Kan ve lenf dolaşımına geçme sonucunda iç organlara ya da bölgesel lenf bezlerine yayılabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi olarak büyük ameliyatlar ve bazı durumlar ilave kemoterapi, ya da radyoterapi verilebilir.

İleri yaş, ya da yüksek cerrahi risk, ve ya çok ilerlemiş vakalarda cerrahi girişim yapılmayıp sadece kemoterapi ve radyoterapi ile tedavi edilebilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right