1

Çene Eklem Hastalığı

Alt çene kemiği ile dış kulak kemiğinin içinde bulunduğu mastoid arasındaki eklem, çene eklemidir. Bu eklem, özel anatomik yapısı sayesinde oldukça kompleks hareketleri yapabilmektedir. Yemek yeme ve çiğneme sırasında insan çene eklemine ortalama 50 kg. kadar yük binerken, dişini sıkan ya da diş gıcırdatan kişilerde 440 kg.’a kadar yükselen kuvvet çene eklemine yansır. Çene eklem hastalığı sınav döneminde stres yaşayan gençlerde, psikolojik sorun yaşayanlarda, diş gıcırdatma öyküsü olanlarda daha sık görülse de travmaya uğrayanlar, kas sinir hastalığı olanlar da bu hastalığa adaydır.

 

 

Çene eklem hastalığında ilk belirti yemek yeme ya da esneme sırasında ses gelmesidir. Genelde çene eklem ağrısı buna eşlik eder ve daha da ilerleyen durumlarda çenede hareket kısıtlılığı gözlenir.

Çene Eklem Hastalığı Tedavisi ve Ameliyatı

Çene eklem hastalığı tedavisinde önce mümkünse konservatif yaklaşım denen ameliyat dışı alternatifler düşünülmelidir. Hasta fizik tedaviye yönlendirilerek eklem güçlendirme eksersizleri verilir, kas gevşetici-ağrı kesicilerin santral sinir sistemi üzerinden etkileyenleri tercih edilir. Uyurken diş gıcırdatma öyküsü olanlarda diş hekimliğinde yaptırılacak, gece uyurken dişlerin arasında konan splintler kullanması önerilir. Bu sayede diş gıcırdatma sonucunda çeneye aşırı yük binen kişilerde eklemin üstüne binen yük azaltılmış olur. Çene eklem rahatsızlığı olan kişilerde anksiyete ve depresyon yaygın olarak görüldüğünden, gerekli durumlarda psikiyatri konsültasyonu istenebilir.

Tüm bu koruyucu yaklaşımlardan fayda görmeyen ya da ilk muayenesinde eklem diskinde ileri derecede deformasyon olan kişilerde yapılacak şey cerrahi girişimdir. Cerrahi prosedürlerde eğer eklem diskindeki deformasyon başlangıç aşamasında ise eklem yıkaması ve eklem içine kayganlaştırıcı madde enjeksiyonu yapılır. Eklem diskinin ileri derecede deformasyona uğradığı durumlarda ise eklem açılarak diskin olması gereken yere tespitlenmesi gerekir. Bunun dışında kalan eklem-kemik patolojilerinde sebebe yönelik cerrahi girişim planlanır.

Cerrahi müdahale genellikle hastaların beşte birinde gerekli olmaktadır. Ameliyat sonrası fizik tedavi iyileşmenin vazgeçilmez parçasıdır.

Comments ( 1 )

  • Hocam merhaba, 16 yaşındayım. 1 hafta önce uykudan uyandığımda çenemin açılmadığını farkettim. Zorlayıp açmaya çalıştığımda çene eklem kemiğimden tak diye bir ses geliyordu ancak bir süre sonra ses kesildi ve sadece bir parmak girecek şekilde kitlendi. Acile gittiğimde KBB ye yönlendirildim ve ağrı kesici ile kas gevşetici verildi .5 gün sonra açılmadığı için ortopediye yönlendirildim o da ilacın dozunu arttırdı. Şu an 8. Gün ve çok az bir açılma oldu ama daha fazla açılmıyor. Ağrım yok. Ne yapmamı önerirsiniz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir