Çarpık Bacak Düzeltme

Bacakların birbirinden uzaklaşacak şekilde dışa doğru açılanması halk arasında çarpık bacak olarak da bilinen estetik görünüm bozukluğuna neden olur. Çarpık bacak nedenleri arasında vitamin eksikliği, bebeklik döneminde yanlış kundaklama, çeşitli kemik hastalıkları olsa bile çoğu hastada bunların hiçbiri bulunmaz ve bu durum kişinin kendi genetik yapısı ile ilgilidir.

 

Çarpık Bacak Tedavisi

Çok ileri derecede kemik eğriliği olan vakalar ortopedistler tarafından kemikler açılandırılarak tedavi edilir. Plastik cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlar daha az açılanmanın olduğu vakalardır. Bacak estetiği olmak isteyen kişilerin en büyük sorunu ayaklarını birleştirdiklerinde iki bacağın iç kısmının birbirinden oldukça ayrık görünmesidir. Eğri bacağı olan kişiler şort, etek ya da dar pantolon giyildiğinde kendini rahatsız hisseder. Özellikle diz altı kısımda daha problemli olan bu durum kişinin kendi yağ dolgusu ya da hazır silikon implantlar konularak düzeltilir.

Silikonla Çarpık Bacak Tedavisi

Calf implant da denilen ve diz altı bacak dolgunluğu sağlamaya yönelik üretilmiş olan silikonlar çarpık bacak tedavisinde kullanılır. Bunların farklı hacim ve şekilleri bulunmakta olup istenilen hacim artışı ve şekle yönelik hasta ve doktor tarafından beraber seçilirler. Diz üstü bölge (iç uyluk) için bu yöntem uygun değildir.

Diz arka iç kısmından yapılan kesi ile seçilen silikonun boyutlarına uygun bir yer açılarak silikon bu alana yerleştirilir. Açılacak alanın fazla büyük olmaması, silikonun yer değiştirmesine engel olmak için oldukça önemlidir. Ameliyat süresi ortalama bir saat olup belden uyuşturma ya da genel anestezi ile yapılır.

Yağ Dolgusu İle Çarpık Bacak Tedavisi

Kişinin yağ dokusu bulunan alanlarından liposuction yöntemiyle yağ toplanır. En sık yağ alınan alanlar karın ve karın yanlarıdır. Özel bir sistemle toplanan yağ dokusu daha sonra saflaştırılarak dolgunluk istenen bacak iç kısmına enjekte edilir. Yağ dolgusu ile diz üstü alana da hacim kazandırmak mümkündür. Ortalama ameliyat süresi üç saattir ve genel anestezi ile yapılır.

Gereken durumlarda calf implantları ile yağ dolgusu beraber uygulanarak daha natürel ve dolgun bir görünüm de sağlayabiliriz.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right