Estetik burun ameliyatı düşünen bazı kişilerde burun kemik yapısı ve burun sırtı ideal şekildeyken burun ucu geniş, düşük ya da normalden uzun olabilir. Bazı kişiler, burun kemiklerinde herhangi bir değişim istemeyip sadece burun ucuna yönelik düzeltmeler talep edebilir. Bu durumda, tipplasti de denilen burun ucu estetiği işlemi en doğru seçim olmaktadır.

Burun Ucunda En Sık Yapılan İşlemler

Burun ucu önden geniş ve yandan uzun olanlarda burun ucu küçültme işlemi yapılabilir. Kalın burun ucu derisi olan hastalarda burun ucu küçültülmesi yapılırken derinin bollaşmasına neden olacak aşırı küçültme işleminden de özenle kaçınılması gerekir.
Burun ucu düşüklüğü, tipplasti yani burun ucu estetiği ile düzeltilebilecek bir durumdur. Burun iç kıkırdağı olarak da bilinen nazal septumun aşağı kısmının kesilmesi ve dikişlerle burun ucunun yukarıya doğru döndürülmesi burun ucunun kaldırılması için yeterlidir.
Geniş burun ucu olan hastalarda yine burun deliklerinde daraltma yapılarak ve burun uç kıkırdakları şekillendirilerek daha ince bir görünüm elde edilebilir.

Burun Ucum Kaldırılınca Domuz Burnu Gibi Görünür mü?

Burun ucunun kaldırılma derecesi doktorunuz tarafından ayarlanabilir. Her burun ucu kaldırılması işleminin sonucu kötü görünmez çünkü burun ucunun kaldırılması aşırı derecede fazla olmak zorunda değildir. Akılda tutulması gereken husus, ameliyattan sonra şişen burunun ilk zamanlarda olduğundan daha kalkık görüneceğidir. Burun ucundaki ödemin haftalar ve aylar içinde azalmasıyla burunda ucu kalkıklığı istenen hale dönecektir.

Her İsteyen Hastaya Sadece Burun Ucu Estetiği Yapılabilir mi?

Burun estetiğinde amaç burun kökü ile burun ucu arasında, yani tüm burunda uyumlu bir estetik görünüm elde edilmesidir. Burun sırtına dokunulmadan sadece burun ucu estetiği yapılması her hastada iyi bir görünüm vermeyebilir. Bundan ötürü doktorunuzla ameliyatı konuştuğunuzda bazı konularda çok ısrarcı olmamanız gerekir. Doktorunuz daha önceki deneyimleri ışığında, sizin aklınıza gelmeyecek bazı hususları düşünüp sizi uyarabilir. Ameliyat planlamasında doktor-hasta arasındaki uzlaşı ile sonuçtan memnun olma yüzdesi arttırılabilir.

Ameliyat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Burun ucu estetiği burun ameliyatlarına göre daha kısa süren ve toparlanma süreci daha çabuk olan bir işlemdir. Kemiklerle ilgili işlem yapılmadığından ameliyat sonrası görülecek ödem ve morluk da normalden daha az olacaktır. Yine bu hastaların tamamına yakınında ameliyat sonrası burun içine konan silikon tamponlar uygulanmamakta ve tampon alınması gerekmemektedir.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right