Medikal estetik uygulamalarının yaygınlaşması ve insanların giderek ameliyat dışı işlemlere artan isteği, burun dolgusuna olan talebi arttırmıştır. Burun dolgu uygulanmasının en yaygın nedeni, burun ucu düşüklüğünün giderilmesi ya da hafif kemerli olan burun sırtının düzeltilmesidir.

Burun Dolguları Kalıcı mıdır?

Burun dolguları hyalüronik asit yani kollajen içerirler ve belirli bir süre içinde kendiliğinden erirler. Burun estetiği ameliyatları gibi kalıcı bir sonuç sağlamazlar. Daha önce burun dolgusu yaptıran kişilerin zaman içinde tekrar eden dolgu uygulamalarından sıkılıp ameliyat kararı almaktadırlar. Çok sık tekrarlanan dolgular deri kalitesini zaman içinde bozabildiğinden çok sık yapılmasını önermiyorum.

Burun Dolguları Nasıl Uygulanır?

Dolgu işlemi klinik ortamında iğne ile enjeksiyon yapılarak uygulanır. Uygulama yapılacak kişinin anestezi almasına gerek yoktur. İsteyen kişilerde işlem öncesinde emla gibi ağrı kesici kremler uygulanabilir. Uygulama sonrasında hemen günlük hayata dönülebilir. Allerjik yapısı olan kişilerde başka yerlere yapılan dolgu uygulamalarında olduğu gibi şişlik ve kızarıklık da görülebilir ancak bunlar genellikle müdahaleye gerek duyulmayan kendiliğinden geçen durumlardır.

Burun Dolgu Uygulaması ile Neler Düzeltilebilir?

Öncelikle unutulmaması gereken durum dolgu işlemlerinin buruna hacim kazandıracağıdır. Buruna yapılan dolgular ile burun ilk haline kıyasla totalde daha hacimli olacaktır. Özetle dolgu işlemleri ile burun küçültülmesi mümkün değildir. Hafif burun kemeri olan hastaların burun sırtını düzeltmek amacıyla dolgu yapılabilir. Yine burun ucundaki şekil bozuklukları, özellikle ameliyat sonrası dönemde meydana gelen küçük çöküntülerin ameliyatsız düzeltilmesinde dolgu uygulamaları etkili olmaktadır.Burun ucunun kaldırılmasında dolgu hacim yapıcı etkisiyle kısmi etki sağlar. Konuşurken ya da gülerken burun ucu aşağıya doğru hareket eden kişilerde botoks uygulaması ile burun ucunu kaldırmak daha doğru bir yaklaşım olmaktadır. Kısaca özetlemek gerekirse, dolgu uygulamaları uygun kişilerde burun şeklinde geçici bir düzeltme sağlamaktadır ancak burun şeklinde kalıcı değişimi sağlamanın hala tek ve en etkili yolu cerrahi müdahaledir.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right