Hollywood Yanağı-Bişektomi

Yanak bölgesinde bulunan yağların bir kısmının ağız içinden alınması ameliyatına bişektomi (bichectomy) denmektedir. Yuvarlak ve tombul yanakların inceltilerek yüze daha ince ve uzun bir görünüm kazandırmayı amaçladığımız bişektomi ameliyatında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur yağların alınmasında aşırıya kaçılmamasıdır.

Bişektomi Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Bişektomi ameliyatı hem kadın hem de erkeklerde yapılan bir estetik operasyondur. Yanak bölgesinde yağ doku fazlalığı olan kişiler bişektomi ameliyatından en çok faydayı görecek grubu oluşturur. Yine daha seksi bir görünüme sahip olmak için normal yüz yapısına sahip olan kişilerde sınırlı miktarda yağ çıkartılması uygulanabilir. Yanaktaki incelmenin elmacık kemiklerinin dolgunlaştırılması ve jaw line yani çene sınırlarının belirginleştirilmesi ile kombine edilmesi ortaya harika sonuçlar çıkartır. Çene konturu sağlamak için kişinin kedi yağları kullanılabileceği gibi hazır kollajen dolgu enjeksiyonları da yapılabilir.

Bişektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hollywood Yanağı da denilen bişektomi işlemi lokal ya da genel anestezi altında yapılır. Üst azı dişlerine yakın bir alandan yanak iç yüzüne kesi yapılarak bukkal fat (yanak yağı) denilen yağ yastıkçıklarına ulaşılır ve arzulanan miktarda yağ çıkartılır. Aynı aşamalar karşı yanağa da uygulanır ve daha simetrik bir sonuç elde etmek için birbirine çok yakın hacimde yağın alınmasına dikkat edilmesi gerekir. Kesi bölgesine eriyen dikişler atılarak işlem sonlandırılır.

Bişektomi Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ameliyat sonrasını izleyen birkaç günde ağız içindeki dikişlerin iltihaplanmaması için sıvı gıdalar alınmalı ve ağız hijyenine dikkat edilmelidir. Günde 6 kez ve buna ilave olarak her öğün sonrasında dikişlerin olduğu alan antiseptik gargara ya da spreylere güzelce temizlenmelidir. Eriyen dikişler genellikle 2 hafta içinde kendiliğinden düşer. Erimeyen dikişler atılmışsa 10 gün sonra alınır.