42

Ben Aldırma

Nevüs ya da halk arasında ben olarak bilinen oluşumlar, genellikle kahverengi veya siyahın tonlarında olabildiği gibi renksiz de olabilen lezyonlardır. Deriyle aynı seviyede ya da deriden kabarık olabilirler. Halk arasında et beni olarak bilinen şekli, genellikle deriden kabarık renksiz şekilde gözlenen nevüslerdir. Benlerin bir kısmı cilt kanserinin öncüsü olup bunların ben aldırma ameliyatıyla çıkartılması sağlık açısından önemlidir.

Böyle bir durumun habercileri arasında son zamanlarda büyüme, renk değişikliği kanama ve açık yara oluşumu gibi durumlardan bahsedilebilir. Diğer yandan göz kapağında olduğu gibi anormal yerleşimli durumlar, saçlı deri ya da iç çamaşırı bölgesinde olduğu gibi sürekli tahrişe maruz kalma durumunda alınması gereklidir.

Bunların dışında kişi tamamen estetik görünmeme nedeniyle bunların alınmasını isteyebilir. Benlerin tamamına yakın kısmı lokal anestezi altında cerrahi olarak alınabilir. Ben aldırma ameliyatı sonrasında benler geride genellikle belli belirsiz bir iz bırakarak iyileşir. Gerek görüldüğü durumlarda patolojiye gönderilmesi faydalı olacaktır.

Comments ( 42 )

 • Hocam benimde burnumun uzerinde 0,5 bir koyi ben var aldırmak istiyorum yeriniz nerededir tam olarak

 • yüzümde ben var onları aldırmak istiyorum bide iz kalıyormu sonra bide cıkmaz değilmi

 • Merhaba hocam . Benim yüzümden yanağımda var alnında var . Ve benlerim koyu kahverengi yere yapışık ve dağılyor kıl çıkıyor yüzümde olduğu için kılları alıyorum. Lazer tedavisi yapıyor musunuz? Ben iz kalmasını istemiyorum ve araştırdım iz bırakmayan tek yöntem lazer yöntemi

 • Merhabalar ben 17 yaşındayım burnumda 3 tane pek büyük olmayan derimle Aynı seviyede ben var ve aldırmak istiyorum herhangi bir olumsuz tarafı var mıdır?

 • Merhaba hocam benim yuzumde estetik olarak derimle ayni seviyede koyu kahve rengi iki benim var beni gorunum acisindan rahatsiz ediyor aldirmak istyor ama deri ile ayni seviyede oldgu icin sanirim lazer yöntemiyle aliniyormus..ve sizin bulundgnz hastahnede bu imkan yokmus.. yardim edin. Bi bilgim yok guzellik salonlarindada lazer yontemi var tavsye eder msnz ?? Ya da lazer yontemiyle aldrabilcegim yonlendreceginz baska bir mekan?

 • hocam bn memorialda lazelen ben aldrdm ama qine çkıyolar ne yapmam qerekkk size nasl ulasabilrmmm , yüzümdeki bnler kaç seanste bbiter bana ne önerebilrsnz ve hanqi hastanede çalsıonuzzz.* yardımcı olursanız sewnrmm..

 • Sn. Mehmet Yılmaz,
  Bizim hastanemizde lazer olmadığından cerrahi olarak alabiliyoruz. Her ben lazer ile almaya uygun olmuyor. Bir dermatoloğa görünmenizi ve onun yönlendirmesi ile hareket etmenizi öneririm.

 • mrhblar
  yüzdeki benlerden lazerle kurtukabilirmiyim herhangi bir yan etkisi olurmu teşkrler

 • Merhabalar Hocam,benim sağ yanağımda ben var,tıraş olurken zaman zaman kesiliyor. Onu aldırdıktan sonra yara yerinde tekrar sakal çıkar mı acaba ?

 • merabalar hocam
  ben aldırma fiyatları ne kadar? veya kaçla kaç arası değişir bu fiyatlar hocam?

 • burhan bey ben fiyat hakkında bir türlü bilgi alamadım ne sekreterden nede otomasyon biriminden kimse bilmiyor bir birlerine aktarıyorlar. bende gelip sordum ücreti ücret yok denildi 1 ay sonrasına randvu verildi almak için ben ücretli ile ücretsiz ben aldırmanın farkını öğrenmek istiyorum dikiş farkı falanmı var acaba ? yada gün farkı?

 • Mrb hocam bnmde yuzumde var ama kucuk nokta seklinde bunlarri lazerle alabiliyomuyuz ve kac seansta bitiyo acaba???

 • Sn. İsmet Arcanlı,
  Kurumumuzda lazer olmadığından lazer ile ben alamıyoruz. Diyarbakır’da lazerle ben alınan yerler konusunda bir bilgim yok. Ancak şunu belirtmek isterim ki lazer tedavisinin benler için kullanımı oldukça sınırlı olup uygun indikasyonlarda kullanılmalıdır. Bundan ötürü tedavinizi muhakkak bir doktor kontrolünde yaptırınız.

 • merhaba hocam
  benleri lazer ile mi alıyorsunuz eğer lazerleyse gelmeyi düşünüyorum. lazerle almıyorsanız diyarbakırda lazerle alınan yerler varmıdır lütfen bilgilendirin

 • Sn. Dilek Demirci,
  Benin büyümesi, renk değiştirmesi, kanaması gibi durumlarda vakit gecirmeden alnması gerekir. Estetik dikis atyoruz geride belli olan sadece kesi hattı oluyor. Fiyatı otomasyon birimimizden öğrenebilirsiniz.

 • Burhan bey benimde merak ettiğim sorularım var.. :/
  yanagımda yüzeysel kahve rengi bir benim var çok hoş duruyordu fakat sekli ve boyutu degişmeye başladı gibi arada içinde birşeylerde oluştugunu farkettim sivilce gibi beyaz.. artık beni hem estetik açıdan hemde saglıgım açısından tedirgin ediyor. önce bir dermatolaga veya cildiyeyemi gözükmeliyim ? ve cerrahi işlemde attıgınız dikiş estetik dikiş mi? kesi izi kalsada dikiş izi kalmaz degilmi? kılçık gibi ? birde bir ben için fiyat sorcaktım mümkünse ?

 • Sn. Yunus Makber,
  Dicle Üniversitesi’nde çalışıyorum. Öğretim üyesi özel muayenesi için hastane fark alıyor. Yapılacak işlemler içinde ilave ücret veriliyor. Bununla ilgili olarak hastane otomasyon birimiyle görüşebilirsiniz.
  Görüşmek üzere…

 • Hocam iyi günler. Dicle tıptamı kalıyorsunuz bi size muayene olayım. ssk emeklisiyim. Ücret alınıyormu yüzümde 3 tane ben var mercimek yarısı kadar 3sünüde almak istiyorum. Saygılar

 • Teşekkür ederim aydınlattığınız için. Peki aldırdığım yer sakal bölgesinde olduğu için alınan yerde sakal çıkar mı ?

 • Benim sol yanağımda 2 ve çenemde 1 adet olmak üzere 3 tane ben var. Beni estetik açıdan rahatsız ediyorlar ve aldırmak istiyorum. Ama annemler hep korkuyorlar uğraşma diyorlar. Aldırırsam iz kalır mı veya kaç günde iyileşir ? Teşekkür ederim.

 • merhaba HOCAM,
  hocam burnumun sağ tarafında,sağ yanağımda 2 tane sol yanağımda iki tane açık ve koyu kahverengi deri ile aynı seviyede ben var oğlum sürekli benlerimle oynuyor biraz şekil olarak değiştiler rahatsız olmaya başladım kurumum emekli sandığı üniversiteye gelip ben aldırmam mümkünmüdür? kolay gelsin

 • Doktor Bey Ben Sağ yanagımda 1 ben war çok rahatsız oluorum onu nasıl aldıırıcam devlet hastanesi alıdırmı bide para ilemi yardım edin…..

 • Merhaba Gül Hanım,
  Benlerin hepsini almak mümkün ancak size çok tavsiye etmem bunu çünkü alınacak her ben bir iz anlamına geliyor. Yapmanız gereken estetik olarak sizi rahatsız edenleri aldırmak olacaktır. Malesef önceden kimde ne kadar iz kalır bunu bilemiyoruz. İyileşme süreci ortalama 10 gün kadardır. Yaz döneminde pek tavsiye etmiyoruz çünkü güneş izleri belirginleştiriyor.
  Geçmiş olsun.

 • Doktor Bey Merhaba,
  çene kısmımda kahverengi çıkık 9 tane, burnumun üst kısmında açık renkli bir tane olmak üzere yüzümde toplam 15 tane benim var. çene kısmında iki benin üzerinde çıkan kılları çekmek durumunda kalıyorum. kılı çektikten sonra bazen kıl folikülü iltihap oluyor, acıyor sonra geçiyor. burnumun üstünde çok açık renkli olan benimde durduk yere küçük bir sivilce çıktı rengi kızardı sizce bu normal mi yani durduk yere bu özelliklere sahip bir bende sivilce çıkar mı? yüzümdeki benlerin hepsini bir ameliyatta aldırmam mümkün mü, estetik açıdan da rahatsız edici gerçekten bıçaklı ben ameliyatı düşünüyorum, netten birkaç bıçaklı operasyon izledim ve ameliyat sonrası kalacak izlerde ya yüzüm daha kötü olursa diye endişe verici… zararlı alışkanlıklarım yok bu durumda iyileşme süreci ne kadar zaman alır ve ortalama olarak ne kadar sürede tamamiyle iyileşme sağlanır ? bir de yaz mevsiminde ben ameliyatı sakıncalı mı acaba bir dönemi var mı? Teşekkürler…

 • Merhaba Duygu Hanım,
  Bence en sağlıklı olanı cerrahi olarak benin alınması. Az bir ize razı olarak beninizden kurtulabilirsiniz. Patolojiye muhakkak göndermek gerekir. Sonuç eğer can sıkıcı bir şey gelirse aldırdığınız için kurtulmuş olursunuz, eğer iyi gelirse de içiniz rahat eder.
  Cerrahiyi tavsiye ediyorum size.
  Geçmiş olsun dileklerimle…

 • merhaba benimde burun bitiminin hemen altında mercimek tanesi kadar bir benim var çok rahatsız oluyorum görüntü açısından kahverengi ve çok az tüylü bir kaç hastahaneye gittim ama dondurma yöntemi ile ameliyat edilerek alınmasını önerdibir doktor lazeri tavsiye etmediğini ve belli bir dönem sonra yenilenebileceğini söyleyince bende karasız kaldım ve son olarakta buharlı yöntemini duydum ayrıca doktor bey bana benimin alınmasında hiçbir sakınca olmadığını söyledi peki şimdi ben en yapmalıyım çok kararsızım ayrıca ben alındıktan sonra patoloji sonuçlarına bakılacakmış Allah korusun kötü bir sonuç alırsak artık bende alınmış yani kısacası kafam çok karışık sağlıklı bir yöntemle benimden kurtulmak istiyorum lütfen yardım edin

 • Son zamanlarda büyüyen, renk değiştiren, kanamaya başlayan benlerin alımıp patolojik incelemeye gönderilmesi gerekir. Göze yakın benleri de almaktayız. Bunların alınmasında daha dikkatli davranıldığında herhangi bir sorun olmamaktadır.
  Geçmiş olsun…

 • İzin ne kadar kalacağının en büyük belirleyicisi kişinin cilt tipidir. Bunun yanında cerrahi teknik ve kullanılan ipin kalitesi de etkili olmaktadır. Operasyon sonrasında küçük bir bantlama genellikle yeterli oluyor.

 • SGK karşılıyor ben çıkartılmasını. Sonrasında büyük bir sorun yaşamazsınız, canınızı sıkabilecek tek olay geride kalacak izdir. Bu bazılarında çok belli iken bazılarında ise belirsiz olabilir.

 • hocam benım yuzumde sıyah ama kucuk 5 tane ben var ama hepsi sol tarafta dışa çıkık degıl ama goruntusu hıc hos degıl. alnması mumkun mu acaba?

 • bende ben tedavisine başvurmak istiyorum benimde deriye yapışık çıkık deil vee ssk geçiyor mu yoksa parayla mı birde sonrdan bir sorun yaşayabilirmiyim…??

 • Merhaba..Burnumda benim var biraz çıkık açık kahve tonlarda çarşamba aldıracağım acaba çok abartı bir iz kalır mı. Bir de operasyondan sonra bandaj falan oluyor mu ?

 • sol gözüme 1 cm mesafede koyu renkli küçük bir benim vardı zamanla büyüdü ve tüylendi çok hassas kazayla tırnağım değdiğinde yda bişey çarptığında normal deriden daha fazla inciniyor alınması gereklimidir?göze yakın oluşu alımında sorun çıkarır mı?(çenemde de yine aynı şekilde büyüyüp tüylenen 1 ben var)

 • Evet, sizin bahsettiğiniz deri ile aynı seviyede olan benler de alınabilmektedir.Gerekli görüldüğünde patolojik tahlile gönderilip kesin tanı da konlabilir.

 • merhabalar…
  benim yüzümde ki benler deri ile aynı seviyede yani deri de çıkık değil.
  resim de görüldüğü gibi hiç değil. deri ile aynı seviyede kahve rengi tonda bu tür benler de alınabilir mi?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir