Baldır İnceltme Ameliyatı

0

Baldır bölgesinin bazı kişilerde, vücudun geri kalan kısımlarına göre oldukça kalın olabildiğini görüyoruz. Baldır kalınlığına bazen tüm bacak kalınlığı eşlik ederken, bazen de sadece diz içi, uyluk veya basen gibi daha lokalize alanlarda yağlanma görebiliyoruz.

Baldır Kalınlığının Nedenleri Nelerdir?

Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için öncelikle bölgenin anatomisine detaylı bakmak gerekir. Baldır ve bacak bölgesinde en iç kısımda kemik, kemik etrafında kaslar, kasların dışında yağ dokusu ve en dış kısımda da deri bulunur. Bu ana yapılarla beraber, farklı anatomik katmanlarında atardamarlar, toplardamarlar, ak kan yani lenf damarları ve sinirler de bulunmaktadır.

Fizyolojik bacak kalınlığı dediğimiz durum ağırlık kaldıran halterciler de ya da jimnastik yapan sporcularda görüldüğü gibi bacak kaslarının aşırı gelişimine bağlı olan kalınlaşmadır. Bu durumdaki kişiler liposuctiondan fayda görmez, çünkü bacakları kalın olmasına rağmen bacaktaki yağ miktarı çok azdır ve baldır inceltme ameliyatında kas dokusuna müdahale yapılmaz.

Baldır kalınlığına neden olan lipoödem ve lenfödem gibi bazı hastalıklar vardır. Lipoödem kadınlarda oldukça sık görülen, çoğu zaman ilerleyici olan bir hastalık olup, bu konuyla alakalı detaylı bilgiyi ilgili bölümde bulabilirsiniz. Patolojik yani hastalıklardan kaynaklı bacak kalınlığında öncelikle etken olan durumun tedavisine yöneliriz. Örneğin lenfödem varlığında masajlar, lenf damar onarımları gibi farklı yollara başvurulur ve ancak bunların fayda sağlamadığı durumlarda rahatlatıcı, hayat konforunu arttırıcı bir yöntem olan liposuction gündeme gelir.

Herhangi bir hastalığı, aşırı kilosu olmayan ya da ağır spor yapmayan kişilerdeki baldır kalınlığının en önemli sebebi ise genetik yapıdır. Bu kişilerde vücut genetik olarak baldır ve/veya bacak kısmında yağ depolar ve diyet ya da spora rağmen bu yağları yakmaz. Hastalar bize hocam yıllarca diyet yaptım, spor yaptım her yerden yağ verdim ama baldırlarım bir türlü incelmedi der. İşte bu kişiler, yani baldırları yağ depolanmasına bağlı olarak kalın olanlar (ister genel olarak kilosu olsun, ister sadece baldır bölgesinde yağ birikimi olsun)  liposuction ameliyatından fayda görürler.

Vücut kitle indeksi yüksek olan kilolu ve obez hastalarda bölgesel yağlarından kurtulmak için liposuction işlemi yaptırabilirler. Her ne kadar liposuctionın bir zayıflama yöntemi olarak görülmemesi gerektiğini, diyet ve sporun yerini tutmayacağını biz doktorlar her zaman ifade etsek de, bölgesel olarak zayıflamada ki etkinliği çok iyidir.

 

Neden Baldır İnceltme Ameliyatı Yapıyoruz?

Baldır inceltme ameliyatı yaptırmak isteyenlerin en çok şikayetçi olduğu hususlar rahatça mini etek veya diz üstü çizme giyememek ve elbise alırken yaşanan alt üst beden uyumsuzluğudur. Düşünün çok beğendiğiniz deri bir çizmeyi alıp giymek istiyorsunuz, ayak numaranız çizmeye uygun ama giyemiyorsunuz. Ya da çok beğendiğiniz bir kalem etek var size çok yakışacağını düşünüyorsunuz ama yine baldırlarınızın kalın olduğunu düşünerek alıp giyemiyorsunuz. Aynı rahatsızlığı özellikle şort giymek isteyen genç kızlarda da görüyoruz ve pek tabi ki bacak inceltme ameliyatı olan erkek hastalarımız da var.

Baldır İnceltme Ameliyatından Fayda Görür müsünüz?

Baldır inceltmenin şu an için bilinen tek cerrahi yolu deri altında ve kas üstünde bulunan yağ dokusunun liposuction ile alınarak ekstremite çapının azaltılmasıdır. Yani yağlı bir baldırınız varsa evet incelme sağlıyoruz ama kemik ve kas dokunuzun hacimli olmasından kaynaklı bir baldır kalınlığı varsa maalesef buna herhangi bir şey yapamıyoruz.

 

Peki bacak ya da baldırdan yağ alma işleminin size uygun olup olmadığını ve bundan fayda görüp görmeyeceğinizi nasıl anlarız? Bunun için sizin ve bizim yapmanız gereken şey baldır bölgenizin derisini başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırmak ve dokunun kalınlığına bakmaktır. Eğer bu bölgede deri altında yağ olduğu pinch testi dediğimiz bu yöntemle anlaşılıyorsa demek ki liposuction ile bu bölgeden yağ çekildiğinde baldır ya da diz bölgesi incelecektir.

Baldırdan yağ alımı ile bakın burası önemli size çok ince bacaklara sahip olacağınızın garantisini hiçbir doktor veremez, sadece baldırınızın daha ince olacağını söyleyebilir. Bu incelme de ameliyattan hemen 2-3 gün sonra ortaya çıkmaz çünkü yağ alınan bölgede ödem yani şişlik olur. Bu ödem aylar içinde azalır ama tam olarak sonucun ortaya çıkması 6 ay 1 yılı bulabilir.

 

 

Ameliyat

Baldır inceltme ameliyatı belden uyuşturma şeklinde ya da genel anestezi altında tam uyutma ile yapılmaktadır. İşlem hastanede, ameliyathane şartlarında yapılır ve ortalama 1.5 saat sürer. Baldırın hem ön hem de arka hem de yan kısımlarından yağ alınacağı için her bir baldırda ortalama 6-8 arası küçük kesiler yapılarak yağ çekilir.

 

Ameliyat sonrası korse ya da varis çorabı giydirilir ve eğer kişi aynı ilde yaşıyorsa 1 hafta, 1 ay ve 6 ay sonra rutin kontrole çağırılır. Hastamız il ya da ülke dışından gelen biri ise fotoğraf ve görüntülü aramalarla iletişim sağlıyoruz.

Ameliyatın komplikasyonları hakkında bilgi verme gerekirse yağ alınan bölgelerde düzensizlikler en sık karşılaşılan durumdur ve bundan kaçınmak için en az 1,5 ay korse kullanımı öneriyoruz. Yine geçici hissizlik, aşırı şişmeye bağlı kan akımının bozulması, yağ alınan bölgede morluk, emboli dediğimiz ameliyat bölgesi ya da vücudun başka alanındaki damarlarda pıhtı ya da yağ kaynaklı tıkanmalar olabilir.

Kişinin yağlanma durumuna göre ortalama 4-6 cm’e kadar incelme sağlıyoruz bu da oldukça tatminkar bir sonuç demek. Daha detaylı bilgilendirme için sizleri kliniğimize bekliyoruz.

Doç. Dr. Burhan Özalp

Doç. Dr. Burhan Özalp Instagram Profili

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right