Alın Germe ve Kaş Kaldırma

5

Alın bölgesinde bulunan kasların kasılması nedeniyle zaman içerisinde alında enlemesine, kaşlar arasında ise diklemesine kırışıklık ve çöküntüler meydana gelir. Gene alın bölgesi, yüz germe ile ilgili kısımda anlatıldığı gibi, geçen zamanın etkisine karşı koyamayarak gevşemeye ve sarkmaya başlar. Sarkma kaşın dış kısmında aşağıya doğru kaymaya yol açarak gözlerin tam açılamamasına, kişinin yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Bu durum duygularını daha yoğun ifade etmek için kaslarını daha güçlü kullanan kişilerde daha erken görülebilmektedir. Alın Germe ve Kaş Kaldırma ameliyatları her şeyden önce gençleştirici (daha doğrusu genç gösterici) etkiye sahiptir.

 

 

Kaş kaldırma prosedürleri alın germe ve göz çevresi estetiği ile kombine edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir ancak sadece alın germe ve kaş kaldırma ameliyatıyla da hissedilir ölçüde iyileşme sağlanabilir.

Alın germe ameliyatı daha çok orta yaş ve üstü kişiler tarafından talep edilmektedir. Kişilerin talebi yaşlı görüntüyü ortadan kaldırmak ve daha canlı bakışlara sahip olmaktır. Kaş kaldırmadaysa ameliyat dışında kullanılan çok çeşitli teknikler mevcuttur. Bunların arasında hastaya en uygun olanını bulmak için dikkatli bir muayene ve hastanın beklentilerinin iyi değerlendirilmesi gerekir.

Son zamanlarda iple asma yöntemi oldukça popüler olmuştur. Uzun dönem sonuçları klasik cerrahi tekniklere göre daha az başarılı olsa da pratikliği ve cerrahiden korkan hastalar için alternatif olması yönüyle tercih edilmektedir. Klasik cerrahi yöntemlere oranla daha az invaziv olan endoskopik kaş kaldırmayla da oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma Ameliyatı

Genel anestezi altında, ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Klasik yöntemde alın çizgisinin gerisinde yapılan kesiyle aşağıya doğru ilerlenir ve cilt fazlalığı atılarak germe işlemi uygulanır. Ameliyat izi saçlı deri içinde kalacağından genellikle sorun oluşturmaz ancak geçici olarak ameliyat sahasında uzun süreli his kayıpları olabilmektedir.

Endoskopik alın germelerde normal cerrahi girişimlere göre daha az kesi yapılmakta ve dolayısıyla daha az iz kalmaktadır. Ancak kullanımı sınırlı olup ileri derecede düzeltme gereken vakalarda yetersiz kalmaktadır.

Ameliyat sonrasında geçici morluklar oluşabilmektedir. Buz uygulamak bu açıdan faydalı olacaktır.

Daha önceden de dediğimiz gibi  alın germe ve kaş kaldırma ameliyatları göz kapağı estetiği ile birleştirildiğinde etkinliği oldukça artmaktadır.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma Ameliyatının Riskleri

Genellikle sorunsuz geçen ameliyatlar olup klasik ameliyat komplikasyonları haricinde önemli bir sıkıntı beklenmez. Olabilecek komplikasyonlar arasında kanama, infeksiyon, cilt hatlarında düzensizlik, kötü iz kalması, asimetri sayılabilir.

Yorumlar ( 5 )

  • Hocam endoskopik yöntemle yapmak mümkün mü?
    Diyarbakır’da bu işlemi yapıyor musunuz

  • Hocm Kaş kaldirma operasyonu cok zormu yoksun kolaymi .ama sadece Kaş kaldirma. .

  • dudak asma işlemi var hocam burun içersinden yapılan ..acaba geçici mş kalıcı bilmek istiyorum ..

  • Evet dudak kaldırma işlemi yapıyoruz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doç. Dr. Burhan Özalp
Numaranızı Bırakın Arayalım !
[]
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right